"Не виждаме именно онова, заради което избираме политиците си – тип лидерско поведение. Няма водачи, които да застанат. Да, има много вождове. Очевидно индианците все по-малко стават и затова не гласуваме, но го няма този разговор след изборите какво се случва. Гражданите не отидоха да гласуват, защото не чуха разговора след изборите кой с кого ще се хване под ръка и таз работа – управлението на държавата, ще я свърши. Не защото му харесва, а защото така се прави. Политиците не ги избираме да се харесват, това не е някакво ново шоу, риалити. Политиците обичат така да го разглеждат."
Това каза по БНР Любомир Стефанов, политолог, преподавател в Нов български университет.
"Избирателната активност не е толкова тревожна, колкото изглежда. Отново влязохме в тази парадигма да търсим виновни. Има един проблем и той е, че 2/3 от българите не се чувстват политически представени, затова не са отишли да гласуват. Вторият проблем е защо започват да се търсят извинения между партиите отново да не чуят гласа на избирателите."
Измества се разговорът за отговорността, който е централен в политическото представителство, смята политологът. Според Стефанов "политиците в България не се държат като такива".
"Почват да говорят как вдигаме барикади, копаем траншеи, червени линии, нови, чертаем. Напълнихме речника с отграничения и разграничания. Някакъв трибализъм се вихри на много първично, примитивно ниво", допълни той.
"Продължаваме промяната" отвлече всяка една от темите, с които БСП се хвалеше, че е свършила нещо, отбеляза в анализа си политологът. По думите му БСП не е успяла "да се обясни", тъй като не е била субект, а "притурка към ПП в предишното управление".
Според Стефанов разговорът за оставките в БСП е "странен и неуместен" и е вътрешен въпрос за партията.
"По същия начин може да се запитаме защо Кирил Петков и Асен Василев не подават оставки, тъй като партията им губи четвърт от гласовете от предходните избори. Или куп други партии, които си свиват резултата. Само "Възраждане" го увеличава.