Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Любомир Кючуков: В Скопие могат да празнуват победилия македонизъм

10 ноември 2020, 08:02 часа • 9162 прочитания

Реално вече се поставихме в международна изолация в рамките на ЕС и в рамките на региона по този конкретен въпрос, защото никой не разбира нашата позиция така, както тя беше заявена. Определено, нашата позиция не се разбира и не се подкрепя и в Скопие, и това е факт. Това каза пред bTV Любомир Кючуков, дипломат и бивш външен министър по ключовия за България въпрос за Северна Македония.

Защо не можем да приложим моделът "Гърция"?

Гърция също беше изолирана, но има съществено разраничение. Гърция и България решават два коренно различни въпроса и това не може да стане с едни и същи методи. Гърция се опитва да докаже, че няма нищо общо в историята си с Република Северна Македония. Докато ние се опитваме да докажем, че всичко ни е общо. От тази гледна точка, ако при Гърция всичко приключваше с един подписан договор, при България това е процес, който започва с подписването на договор, защото става дума за македонизъм. Македонизмът е идеология, минава през съзнанието на хората. И след това, което ние направихме, според мен, в Скопие спокойно могат да започнат честването на победилия македонизъм, защото както е очевидно, (бел.ред. нашата позиция) генерира много сериозни антибългарски настроения там.

"Ако приемем, че има взаимна омраза между хората, което според мен не е вярно, тогава значи, македонизма е победил и ние трябва да говорим за съвършенно различни неща. Тука има една много интересна социологическа анкета сред гражданите на РСМ: след подписването на договора за добросъседство през 2017г. половин процент от гражданите на страната смятаха България за неприятел; след декларацията на българския парламент в края на октомври – този процент изведнъж скочи на 23%, т.е. това, което македонизмът неможа да постигне за 70г., ние го постигнахме в много съкратен график", каза Кючуков и уточни, че данните са на македонската социологическа агенция. Да им вярваме ли?„Ние винаги можем да оспорим данните, но не можем да оспорим тенденцията, която беше очевидна, както и сега не можем да я оспорим.“

Защо позицията на България е контрапродуктивна?

"Самото подписване на Договора беше много съществен момент, той е основа за решаването на въпроса. Нещо повече, единствено той позволи в преговорната рамка с ЕС да бъде включен този въпрос, защото по принцип двустранни въпроси не се включват в преговорите за членство към съюза", уточни Кючюков.

Защо РСМ не попада в изолация, за това, че се опитва да открадне чужда история? "Защото, очевидно, тя по-добре успява да комуникира своите позиции, първо. И второ, трябва да имаме предвид относно контрапродуктивността на нашата позиция, че тази преговорна рамка, която ние не приемаме, е конструирана така, че ако страните от Източна Европа преговарят по нея, те и досега щяха да преговарят. Конструирана е така, защото много държави от ЕС, на първо място Франция и Нидерландия, са против или блокират членството. Освен това тя позволява на всеки един етап да има връщане и блокиране на преговорите от всяка една страна на съюза, т.е. има достатъчно механизми, които блокират. А по този начин България пое отговорността, и те буквално се скриха зад нас, както спрямо РСМ, така и спрямо Албания. А резервите спрямо Албания са още по-големи.", смята той.

По неговоите думи Северна Македония провокира скандалите, а ние влизаме в капана.

България вече уведоми ЕС, че не може да подкрепи преговорната рамка на Северна Македония за членство в ЕС, ако не се изпълняват условията в Договора за добросъседство. Заради разногласията днес премиерът на западната ни съседка Зоран Заев пристига в България за среща очи в очи с Бойко Борисов. Двамата отдавна демонстрират добри отношения, но въпреки това двете държави остават разделени във виждането си какви отстъпки трябва да се направят.

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес