Ще има повече пари за наука и иновации, за полицаите и пожарникарите, за БАН и за музейните работници. Това каза в ефира на Нова телевизия Любомир Каримански, който е председател на комисията по бюджет и финанси в парламента и депутат от "Има такъв народ".
"Актуализацията на бюджета през лятото няма да е „голямо харчене”. Може да е точно обратното. Трябва да видим капиталовите разходи до каква част се осъществяват. Ако не се осъществяват – ще намалее и дефицита”, обясни той.
Каримански отхвърли обвиненията, че са предвидени много харчове за социални разходи и бюджетът е разточителен. „От опозицията съм получил 12 предложения за увеличение на Закона за ДОО в социалната част – и за пенсиите, и за личните асистенти и други пера. В пенсионно-осигурителната система няма реформи", аргументира се той.
Според него това, което трябва да се промени в бюджета между първо и второ четене е думата „реформа”. "Искам задълбочена реформа в социално-осигурителния модел на България, така че според приноса – да бъде и осигуряването. Според уязвимостта на групите – да можем да покриваме най-уязвимите първо. Не може да оставяме и отлагаме проблема, защото се задълбочава”, каза той.
"В здравеопазването едно от нещата, на които аз лично много ще държа, е дигитализацията, за която толкова много се говори", заяви още той.
Според него всеки трябва да има лична здравна карта, с която може чрез чип да се проследява и здравното досие на пациенти, и да е проследим пътя на лекуването му - от личния лекар, през болницата, коя пътека, какви разходи са направени.
"Там ще бъдат и електронните рецепти, а така ще може да се контролира и начина, по който се продават лекарства, защото и там много се спекулира. Представете си, че направим нулево ДДС за лекарствата. Ами те аптеките ще бълват лекарства към пациентите - и такива, които са им нужни, и такива, които изобщо не им трябват", коментира той.