За да искаме касиране на изборите, трябва да се съберат достатъчно доказателства. След това да се иде в Конституционния съд и той да каже "да". Според нас може да искаме секция по секция. Шансът Конституционният съд да разреши касиране на изборите е много малък. Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков в ефира на Нова телевизия.
Думите на Петков отразяват в някаква степен написаното от Николай Денков във Фейсбук по темата: БОЕЦ започват всекидневни протести, искат касиране на изборите (ВИДЕО)
На този фон - съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) предупреди, че в България процесът към пристъпване към диктатура е почти завършен. Първо е овладяването на прокуратурата, правосъдието и МВР, после - овладяване на медиите, накрая е нагласяване на изборите, изброи Кирил Петков.
Петков отново заяви, че има нелегитимно избрана партия в парламента, която има и бухалки като КПКОНПИ. "Пеевски не е наша партийна програма, а на цяла България. Има цяла партия, лидерът на която има одобрение от 3% от гласуващите, а завършва на изборите с резултат от 11.5%", каза той. И даде и пример с Видин и Монтана, където за ДПС - Ново Начало са гласували 12 000 души, а за Доган – 200.
"Ако погледнете нашите резултати, те навсякъде съвпадат със социологията. Ако погледнете моя личен рейтинг, той винаги е по-висок от партията. Това е при всички лидери. Над 53% от гласовете на Пеевски са от роми", добави още Петков. ОЩЕ: Слонът се яде на малки хапки
Всички срещу Пеевски
На въпрос какво ще правят, той отговори, че единият вариант е да си затварят очите, че в парламента има партия, която, ако имаше работещи институции, нямаше да е вътре. "Но ние искаме да махнем бухалките на Пеевски от прокуратурата и от антикорупционната комисия. Ние не можем да влезем в преговори с партия, която е зависима от Пеевски", заяви Петков.
ОЩЕ: ПП-ДБ иска партиите в парламента да обещаят, че няма да работят с Пеевски (ВИДЕО)
Относно декларацията им никой в Народното събрание да не работи с Пеевски, Петров каза, че през цялата кампания са говорили, че Борисов трябва да направи избор дали може да не работи с Пеевски или не може.
"Росен Желязков има 1800 преференции, но е изместен от трима негови съпартийци. Нашите притеснения са, че не знаем дали един от тези хора не е човек на Пеевски. Ние може да подозираме всичко, но ако ГЕРБ кажат "да" на нашата декларация, това би било първа предпоставка за разговор, не за правителство. Но ако кажат "не", няма за какво да говорим", категоричен бе Петков.
Шансове за правителство
Петков отново заяви, че отговорността да се състави правителство е на ГЕРБ, но за да разговарят с ПП-ДБ трябва да кажат дали са с Пеевски. Иначе - и други партии "са наредени" в парламента.
На въпрос склонни ли са Бойко Борисов да е премиер, съпредседателят на ПП отговори категорично с "не". И добави: "Премиерът е второстепенна задача".
ОЩЕ: Кирил Петков: Пеевски иска през мобилния си телефон да управлява държавата
Попитан пак дали биха направили отстъпка, той каза, че не искат да диктуват правила, а казват техните условия.
"Имаме два избора. Единият е да кажем, че при нас е така – купуват се гласове, манипулират се избори. Другият е да кажем "не", да не седим и да гледаме в широко отворени очи", заяви Кирил Петков.