Държавните служители, които ще се занимават с организацията по българското председателство на Европейския съюз (ЕС), няма да бъдат подбирани чрез конкурс. Това стана ясно от проект за приемане на Устройствения правилник на Националния център по подготовка за провеждането на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година.
Припомняме, че точно Реформаторският блок настоя изрично за промени в законодателството, за да се назначават държавни служители чрез конкурс, особено на ръководни позиции. Инициативата за промяна в закона беше представена от един от зам.-председателите на партията на Кунева - Димитър Танев. Бяха внесени няколко законопроекта, като досега има оформен текст на първо четене.
Съгласно проекта администрацията на Центъра ще бъде съставена от държавни служители и служители по срочно трудово правоотношение, с обща численост до 50 щатни бройки. Общата численост на Центъра е разпределена по години, както следва: за 2016 година - 15 души; за 2017 година - 35 души; за 2018 година - 50 души. Издръжката се поема от държавния бюджет, като има и финансова обосновка, но тя се дава и е известна само на Министерския съвет.
Според различни оценки председателството на ЕС ще струва на България 100 млн. лева.
По информация на БГНЕС управляващите вече са обсъждали името на бивш заместник-министър на външните работи и представител на България в НАТО, който да поеме ръководството на щаба. Неговият мандат ще приключи с края на Председателството или не по-късно от четири месеца след това.