Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кунева: България щеше да е по-зле, ако не беше член на ЕС

26 декември 2013, 16:15 часа • 26108 прочитания

Без членството в Европейския съюз, България щеше да бъде в по-лошо положение, отколкото днес е Украйна. Това заявява в интервю за ‘New York Times’ председателят на Движение „България за гражданите” Меглена Кунева, съобщава КРОСС.

Никога не съм мислила, че моята страна ще бъде в такова лошо положение, каквото е в момента. Мислех, че ние ще напредваме по-добре и по-бързо, допълва Кунева.

Тя посочва корупцията като един от основните проблеми на българското общество и твърди, че явлението e отровило всички сфери на живота - съдебна система, държавна адниминстрация, здравеопазване, образование, медии. Няма свободно общество, пропито от корупция, казва Кунева пред европейския кореспондент на изданието.

Никой в България не може да отрече, че европейското членство донесе ползи на страната, като пътища, регионално развитие, пречиствателни станции, и за радост липсват евроскептици, които да искат излизане от Евросъюза, за разлика от някои в Западната част на Европа, подчерта Кунева. Но България продължава да се нарежда в дъното на европейската класация по бедност. През декември 2013 г. Transparency International - застъпническа група със седалище в Берлин, която наблюдава равнището на корупция, нареди България на второ място след Гърция като най-корумпирана страна в ЕС, посочва лидерът на ДБГ.

По думите й за твърде много от членовете на политическата класа в България европейското членство е само заради европейските фондове и как да крадат от тях.

‘New York Times’ информира международната публика и за факта, че ДБГ, заедно с още няколко български партии, сформира Реформаторския блок, който поддържа каузата на протестиращите за оставка на правителството и за кардинална смяна на системата. Помолена да коментира поведението на министър-председателя Пламен Орешарски, Меглена Кунева заявява, че изпитва много повече съжаление, отколкото гняв към него, защото той не говори от свое име.

Лидерът на ДБГ очерта пред изданието и програмата за излизане от кризата, която Реформаторският блок предлага на обществото. Тя говори за правителство с ограничен мандат от една до две години, което да подготви избирането на Велико народно събрание и приемането на нова Конституция, с която да бъде преучредена българската държава.

 

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес