Днес, 29 ноември, президентът ще свика Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС), на който се очаква да бъде взето решение във връзка с предсрочни парламентарни избори след оставката на кабинета Борисов - 2, предаде БГНЕС.
Темата на КСНС "Актуалната политическа обстановка в страната и набелязване на мерки за излизане от политическата криза". Плевнелиев отправи покана да вземе участие в КСНС и избраният за президент Румен Радев. Той обаче отказа като заяви: "Днешната ситуация е резултат от оставката на кабинета и загубата на доверие между партньорите в управляващата коалиция. Върху парламентарните сили тегне отговорността да създадат ново мнозинство или да поемат курс към предсрочни избори. Тази отговорност не бива да се размива. Доверието, което гражданите гласуваха на мен и г-жа Йотова на изборите, не може да бъде употребявано като гаранция за чужди политически сделки".
Плевнелиев вече проведе серия от консултации с всички парламентарно представени политически сили. Още тогава той обясни, че преди да премине към конституционната процедура по връчване на проучвателен мандат, ще свика КСНС.
Първите консултации президентът проведе с ГЕРБ. Тогава той заяви: "Запазвам си правото след консултациите да свикам извънреден Консултативен съвет по национална сигурност. Чак след това ще стартира и конституционната процедура за връчване на мандати". Премиерът в оставка и партиен лидер Борисов съобщи, че в рамките на 43-тото Народно събрание ГЕРБ няма да сформират кабинет. Запитан дали е станало дума за бъдещо служебно правителство по време на срещата Бойко Борисов и с Цветан Цветанов от ГЕРБ, президентът казва: "Категорично не, от гледна точка на конкретни личности, а само принципи".
На следващия ден, след консултациите с БСП лидерът Корнелия Нинова също заяви, че левицата ще върне проучвателния мандат и няма да прави опити да сформира кабинет. Тя категорично отрече, че от партията ще предлагат кандидати за служебни министри. "Заявихме пред президента нашата позиция – ако ни бъде връчен мандат, ще го върнем, както и ако бъдем поканени от третата политическа сила, на която ще бъде връчен мандат, да откажем. Ние няма да участваме в такова правителство с 38 депутати в този парламент", каза Нинова.
Последваха консултации с ДПС, а след това и с Реформаторския блок. Председателят на ДПС Карадайъ заяви: „Това НС е изчерпало възможностите за съставянето на различни мнозинства още в самото си начало, още със съставянето на това мнозинство. ДПС ще участва в различни правителства, ако народът даде мандат. Но при това НС различните варианти за съставяне на правителство са изчерпани”, подчерта председателят на движението.
С Реформаторите консултациите протекоха на два етапа – веднъж с РБ и отделно с Радан Кънев. След срещата с държавния глава Божидар Лукарски обяви, че Реформаторският блок няма как да приеме да сформира правителство в рамките на това НС, без да има съответната подкрепа от ГЕРБ. „Такава в момента няма. Не сме обсъждали мандат конкретно. Ако президентът реши да връчи мандат на Реформаторския блок, ще мислим, но това не може да стане без колегите от ГЕРБ в рамките на този парламент. От тяхна страна няма такова виждане по въпроса”, каза той.
С БДЦ-НС консултациите протекоха също без особени изненади. „Това Народно събрание има шанс да излъчи ново правителство само, ако има политическа воля за това. Ние не виждаме такава в момента”, заяви съпредседателят на БДЦ - Народен съюз Румен Йончев.
От Патриотичния фронт обаче охотно обясниха, че биха поели мандат, ако им бъде възложен от президента. „Ние сме готови да приемем мандат в случай, че той бъде възложен на нас като трета политическа сила. Ако намерим необходимото съгласие в парламента”, заяви Красимир Каракачанов след консултацията с президента Росен Плевнелиев. Президентът е единственият отговорен политик, който не желае политическа криза и не иска ново служебно правителство и хвърляне на страната в безвремие, което ще бъде вместо шест месеца - една година, коментира и лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов побърза да обяви в НС, че няма да подкрепят ПФ за нов кабинет.
Накрая бяха проведени и консултации с АБВ и с Атака.
Нашето убеждение е, че това Народно събрание не може да излъчи ново правителство, каза Румен Петков от АБВ след консултациите при президента Росен Плевнелиев. „При декларацията на три от политическите сили – ГЕРБ, БСП и ДПС, че няма да подкрепят и няма да участват в изграждането на нов кабинет, всичко останало е ПР-мероприятие, защото тези, които декларират, че са готови да съставят нов кабинет, ще имат възможността да вземат мандата, да водят преговори пред вас и чрез вас пред българските граждани, ще покажат 8-10 мераклии за водачи на листи или за депутати като кандидати за министри и от това няма да последва нищо добро за обществото“, посочи Петков.
Ако реши може, ако поиска, сегашният парламент може да излъчи ново правителство, каза лидерът на „Атака” Волен Сидеров след консултациите при президента.