Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Крум Зарков предлага новият антикорпуционен орган само да разследва и да се председателства на ротационен принцип

14 септември 2022, 14:59 часа • 2743 прочитания

Крум Зарков предлага новият антикорпуционен орган само да разследва и да се председателства на ротационен принцип, това стана ясно от брифинга на министъра на правосъдието в служебното правителство Крум Зарков по повод идеите на служебното правителство за антикорупционно законодателство.

Припомняме, че в 47-ото Народно събрание от "Продължаваме промяната" внесоха  законопроект за противодействие на корупцията, който разписва разделянето на КПКОНПИ на два отделни органа - Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество и Комисия за противодействие на корупцията. Също така се предвиждаше да има разследващи инспектори, които ще могат да извършват предварителни проверки и разследвания по реда на НПК, както и ще имат право и на служебно оръжие. В началото на август стана ясно, че в Министерство на правосъдието работят по нов антикорупционен закон. Тогава се разбра, че министър Крум Зарков е уверил представители на Европейската комисия, че проектозаконите, свързани с върховенството на закона, ще бъдат подготвени и внесени в новия парламент така, че да бъде спазен крайният срок за тяхното приемане.

Още: В Министерството на правосъдието работят по нов антикорупционен закон

Министър Зарков заяви пред медиите, че новият орган ще се казва Комисия за противодействие на корупцията, но този път името ще отговаря на това, което наистина ще прави. 

Зарков каза, че новото е при избора на членове на Комисията за противодействие на корупцията, като идеята е те да са общо пет души. Той поясни, че двама от тях ще се избират от Народното събрание, един от президента и по един от общите събрания на съдиите във ВАС и ВКС. 

Стана ясно, че идеята е членовете на комисията да се избират за 5 години само веднъж, като Зарков смята, че Комисията не трябва да се свързва с личността на председателя.

"Друго ново е ключовият въпрос за председателя. Комисията да се председателства на ротационоен принцип от членовете за една година", предложи Зарков. Той уточни, че се запазва от предишната концепция, че членовете на комисията ще разследват престъпления.

"Нещо повече, мисля, че те трябва да правят само това. Това означава, че няма да се занимават с конфликт на интереси. Комисиите се разделят на две. Едната ще се занимава с разследване и аналитична дейност, свързана с корупционните престъпления, а другата с конфликт на интереси и отнемане на незаконно придобитото имущество.  Конфликтът на интереси и кръга от хора си остава в старата комисия. Тук действително ще се концентрираме във висшите публични длъжности", заяви още той. По думите му става въпрос за министър-председатели, министри, областни управители, кметове.

Министърът на правосъдието доразви идеите си за Закона за противодействие на корупцията в Националния институт по правосъдието. 

"В сегашния си вид КПКОНПИ се занимава с пет основни дейности: отнемане на имущество, установяване на конфликт на интереси, публичност на имуществото, аналитична дейност и оперативно-издирвателна дейност. Тази оперативно-издирвателна дейност някак си не можа да се интегрира в общата форма на тази институция поради простата причина, че тя не се занимава с преследването на корупцията в наказателно-правния смисъл на думата", смята правосъдният министър. 

"България има нужда от разследващ орган, който да се занимава с този вид престъпления. Първата причина е, че тези корупционни престъпления по дефиниция са трудни за разкриване, преследване и доказване", каза още той. 

Според него смесването на страшно много цели в един законопроект и един дебат ни води до ситуацията, в която се намираме, а именно да въртим на едно и също място.

"Това, което направихме, е да вземем свършеното до тук и да внесем допълнителни гаранции по отношение на независимостта на органа, второ той да работи ефективно в рамките на българското законодателство. Дебатът тепърва започва", обобщи Зарков. 

"Ясна ще е отговорността на бъдещите народни представители, че ще носят отговорност тези важни реформи да се случат. Народните представители трябва да разберат, че трябва да намерят консенсус и тези стъпки да бъдат приети", смята вицепремиерът Атанас Пеканов. Той заяви, че приветства днешната дискусия и по думите му тя ще продължи в идните седмици. 

Още: Гешев за промените в закона за КПКОНПИ: От юридическа гледна точка - трагедия

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес