"Тази добра новина (отпадането на мониторинга за България и Румъния, бел. ред.) има практически измерения. Тя трябва да се използва от сегашното правителство по два начина - вътрешен и външен. Външният начин е да се използва като допълнителен аргумент за убеждаване на скептичните членки да ни допуснат в Шенген.
Още: ЕК: Край на мониторинга над България и Румъния
Нидерландия твърде дълго се кри зад аргумента на този механизъм. Сега тази преграда падна. Вътрешната част е, че не трябва да се заблуждава никой, че Европейската Комисия спи и че това значи край на реформите. Напротив. Това е акт, който трябва да насърчи задълбочаването на реформите."
Това каза по БНТ Крум Зарков, бивш служебен министър на правосъдието и настоящ секретар на президента по правни въпроси. Според него отпадането на мониторинговия механизъм над България трябва да насърчи задълбочаването на реформите.
Още: Христо Иванов: Вдигането на мониторинга е кредит на доверие, предстои много работа (ВИДЕО)
През последните 100 дни обаче няма напредък в тази насока, смята Крум Зарков.
"Остава усещането, че правителството е заклещено, захванато в една много сложна сглобка. Заклещено между един дневен ред, който е негов и официален, разписан в управленска програма и един друг дневен ред, който въобще не е толкова виден, макар че го чухме и по записи и който ни води по манастирските магерници. И в това нещо се надявам правителството да успее, включително доц. Славов, на когото разчитам, да води кораба в правилната посока", коментира той.
Още: Петков към Австрия и Нидерландия: Време ни е за Шенген, присъединете се към европейския консенсус