"Сега е време всеки от нас, особено политическите лидери, да поемат глътка въздух, да осмислят добре къде се намираме и какво предстои, защото ще ни е нужна много мъдрост в следващите дни", това заяви пред БНТ депутатът от ПГ на "БСП за България" Кристиан Вигенин.
Той каза още, че в момента е рано да се водят конкретни разговори между политическите формации, защото има твърде много неясноти.
"Но всяка една политическа формация, съм убеден, че осмисля собственото си поведение, ситуацията, в която се намираме, отговорността преди всичко пред хората, пред страната и се надявам с тази мисъл да продължим в следващите дни и съвместната работа и разговорите помежду си. Защото най-лесно е да кажем - отиваме на избори, по-трудно е да се опитаме да формулираме приоритетите пред България, кое е важно за хората в следващите месеци и може би все пак да се опитаме да го реализираме, без отново, за 4-ти път за година и половина, да караме хората да гласуват", допълни Вигенин.
По думите му понякога е по-лесно да прехвърлиш отговорността директно на хората, но това означава, че в някаква степен си се провалил. Зам.-председателят на НС напомни, че по Конституция изборите са за 4 години и според него трябва "да носиш отговорността и да имаш умението, и да направиш така, че правителството да управлява тези четири години."
"Не всичко е загубено, нека така да го кажа. Има потенциал. Коалицията, която управляваше до момента може да продължи да го прави с ясни ангажименти, ясно разписани - така както направихме този опит с мандата на "Продължаваме промяната". Една доста конкретна управленска програма за следващите шест месеца, с приоритети, които са важни за хората. Едни избори ще оттласнат всичко с няколко месеца напред, което може да се окаже фатално в някои отношения - по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост, по отношение на много социални елементи, които сме заложили в тази програма."
В БСП не са обсъждали въпроса дали биха направили крачка назад със своя лидер Корнелия Нинова, заяви Вигенин.
"Не мисля, че лидерите са проблем в случая, тоест участието на лидерите в управлението. Проблемите бяха и са на друго равнище. Например съмненията в решимостта на всеки от партньорите да се ангажира с ключови теми като борбата с корупцията, спирането на източването на средства. Смятам, че по-големият въпрос е не кой участва в правителството, а какво прави това правителство. И ние ако се договорим, че заставаме зад една програма - какво трябва да бъде изпълнено, в какви срокове - тези съмнения, които изразява "Продължаваме промяната" по отношение на ИТН може да бъде преодоляно ако с третия мандат, тъй като вторият очевидно е обречен, ние се договорим за конкренти неща - борбата с корупцията, закона за КПКОНПИ, председателя на антикорупционната комисия."
Много е далече моментът, в който ще се излъчи кандидат за премиер, каза Вигенин. Той напомни, че третият мандат се връчва не на кандидат за премиер, а на парламентарна група, която няма определен срок, в който да излъчи кандидат.
"Как да излъчим кандидат за премиер като не знаем дали при нас ще дойде мандатът. На този етап всяко говорене за кандидат за премиер може да блокира целия процес. Нека да изчакаме на кого ще даде третия мандат президента. Нашата основна задача е да опитаме да реализираме правителство с тези приоритети, за които говоря."
"Виждам, че в последните дни имаше няколко сериозни заявления от "Продължаваме промяната", които ме карат да вярвам, че те по-скоро вече се настройват за избори. Но мисля, че те ако са серизони в намеренията си да реализират целите, с които дойдоха в управлението и особено борбата с корупцията, един внимателен анализ ще покаже, че след едни избори наесен на тях ще им бъд едалеч по-трудно ако не и невъзможно да го направят. Шансът в политиката често идва само веднъж и този шанс може да бъде пропуснат ако не успеем с третия мандат. Иначе на избори е най-лесно да се отиде, но не мисля, че това е отговорният подход.
Според Вигенин трябва да се търси вариант, който е достатъчно приемлив на първо място за "Продължаваме промяната" като победител в предишните избори. И третата парламентарна група, когато получи мандата, трябва да проведе много сериозни консултации.
"Тук отговорността и на президента е много голяма, защото по това на кого ще бъде връчен този мандат ще си проличи какви са неговите намерения, как той вижда политическата ситуация. Ако получим мандат ще направим възможното, ако друг го получи ще участваме в разговори добронамерено."
Кристиан Вигенин допусна след връчването на втория мандат да има още един кръг разговори с политическите формации.