Ако се запитаме защо не може да се състави правителство толкова време, защо ГЕРБ не могат да реализират мандат – това е заради корупционния багаж, който носят. Въпросът е сериозно ли са решили да се отърват от него, или сериозно са решили да го скрият. По-скоро е второто. Този коментар направи политологът доц. Даниел Смилов в ефира на Нова телевизия.
ОЩЕ: Усеща се омраза на хората към партиите: Говори проф. Антоний Тодоров
"ПП-ДБ имат съмнения към министрите на МВР и МЕУ. Ако те участват в служебния кабинет, съответно биха имали съмнения и за повеждането на изборите. Не разбрахме МВР охранявало ли е „SS клуб”. Ако Мартин Божанов – Нотариуса е бил брокер на влияние, ако е сътрудничел на полицията, в какво се е изявявало това? От тази гледна точка личността на Калин Стоянов е проблематична”, подчерта Смилов.
Журналистът Валентина Войкова смята, че поведението на ПП-ДБ и ДПС е доста неустойчиво. "Видяхме, че при общ интерес се върши работа, но когато няма такъв всички партньори са врагове. Какво ще е говоренето между тези хора, какво ще се случи след изборите за евентуална сходна коалиция? Частта в промените в Конституцията, в която НС продължава да работи до назначаване на второ – парламентът има да върши сериозни неща, но ще се превърне в арена на предизборна кампания”, заяви тя.
ОЩЕ: Надежда Нейнски не вижда проблем в изборите, важни са реформите
"Нотариуса, джуджета, пътната карта – това са структурни неща. Това означава, че в България с изнудване зависими хора се назначават. Не съм съгласен, че става дума за хвърляне на кал по този и онзи. На тези избори отиваме заради опортюнизъм”, категоричен е Смилов.
"Какво след изборите? Затова е важно да се внимава кой какво говори. ПП-ДБ успяха да управляват с всичко възможно на терен, без „Възраждане”. Успяха с всички да се мразят. Трябва да уважаваме избирателите на тези партии, не да се харесват с лидерите на партиите”, каза още Войкова.
ОЩЕ: Политическа криза или добре подготвен сценарий: Любомир Аламанов в “Отговорите“ (ВИДЕО)
"В предстоящата предизборна кампания искам да им е трудно на политиците. Защото на нас като ни е трудно, никой не ни пита. Няма какво да ги съжаляваме и да им съчувстваме. Те са в парламента, за да поемат отговорност. Няма какво да ни обясняват колко им е трудно, няма какво да облясняват какви компромиси и какви щети понасят от това, което правят. Никой не ги е карал насила да влизат в парламента", коментира от своя страна журналистът Любчо Нешков.
За него основния проблем е да има истински политически дебат с визия. "Хората трябва да гласуват за политическа програма, която предлага визия на тази държава", каза той.