Корупцията не се оказа централна тема при представянето на напредъка в съдебната реформа пред Европа. България е изпълнила напълно или частично 35 от общо 48 мерки, набелязани след последния доклад за правосъдието и вътрешните работа на Европейската комисия (ЕК). Това е съобщила правосъдният министър Мария Павлова на среща с посланици от ЕС.
По думите на Павлова в първите няколко месеца на тази година Висшият съдебен съвет (ВСС) извърши ключови действия във връзка с предстоящия избор на нов състав на ВСС и висши длъжности в съдебната власт. За пример Павлова даде решенията на Пленума на ВСС, с които бяха приети Наредба № 1 за провеждане на конкурси на магистрати и за избор на административни ръководител в органите на съдебната власт, Наредба № 2 за показателите, методиката и реда за атестиране на съдия, председател и заместник-председател на съд, както и одобрените Правила за изменение и допълнение на Правилата за избор на председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор.
По отношение на съдебната карта бе посочено, че ВСС е изработил предложения за законодателни промени на подсъдността на някои производства по ГПК, Закона за енергетиката, Закона за водите и е приел Наредба № 3 за показателите и методиката за атестиране и критериите за отчитане степента на натовареност на прокурори, следователи и на административни ръководители и техните заместници. „ВСС предостави достъп на Инспектората към ВСС (ИВСС) до Системата за измерване на натовареността на съдилищата и до Централизираната система за случайно разпределение на делата. ИВСС прие Годишна програма за 2017 г., в която е предвидена тематична проверка за разпределението на делата и преписките в най-натоварените органи на съдебната власт на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение, включително спазване на Единната методика по приложението на принципа за случайно разпределение на делата“, допълни министър Павлова.
За осигуряване на прозрачност по съдебни дела, на интернет страницата на ВКС са създадени две нови рубрики: „Дела, свързани с организирана престъпност“ и „Дела, свързани с корупционни престъпления“.
Относно борбата с корупцията е представена статистика за престъпленията в тази област. Павлова не е коментирала конкретни мерки по този толкова наболял проблем.