Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Корнелия Нинова: Ще обявим форсмажор, за да помогнем на бизнеса

16 март 2022, 15:47 часа • 10008 прочитания

Министърът на икономиката и иновациите Корнелия Нинова ще предложи на Министерския съвет да се обявят форсмажорни обстоятелства заради войната, за да се облекчи българския бизнес. Така ще могат да се предоговарят договори за доставки, да се отлагат неустойки и да се отлагат срокове, обясни вицепремиерът Нинова по време на изслушването й в икономическата комисия в парламента.

Припомняме, че форсмажорът е познат в търговското ни законодателство като непреодолима сила, е непредвидено и непредотвратимо събитие от извънреден характер. То възниква след сключването на договора и прави изпълнението му обективно невъзможно - докато това събитие съществува. За форсмажорни обстоятелства се приемат събития като природни бедствия, аварии, войни, земетресения, пожари, както и административни актове на държавни и общински органи, включително и закони (бел.ред.).

Предложението ще е форсмажор да се обяви за срок от 24 февруари, когато започна войната, до март. Актът е готов, в момента е на междуведомствено съгласуване и вероятно ще се гласува на Министерския съвет следващата седмица, каза Нинова.  Тя е разговаряла със строителната камара, която е алармирала за проблеми със суровини и покачване на цените на желязото и други материали. Проблеми има във всички сектори. Нашите търговски икономически служби в чужбина проучват в момента възможности за алтернативни трасета и страни за доставки.

Министерството на земеделието е подало информация към Брюксел и затова, че сме готови при усложняване на обстановката да се спре износа на зърно от България. Към момента обаче износът не е спрян. Има осигурено финансиране от 1,1 млрд. лв. за изкупуване на зърнени култури от държавно дружество към земеделското министерство чрез стоковата борса, за да се попълнят нужните резерви до 2023 г., припомни Нинова.

Тя коментира и рекордната годишна инфлация от 10% от февруари: "Увеличението на цените според мен е най-големият проблем. Засяга всяко българско семейство, всяко домакинство. Увеличението има две части. Едното - обективни причини. В резултат на войната скочиха цените на международните борси. Има обаче и субективни. В субективните бих сложила, че наблюдаваме опити за спекула с цените и за необосновано увеличение на някои от цените. Този извод правим в резултат на проверките". Нинова припомни още, че в момента КЗК извършва проверки на пазара на горива и олио. "Институциите в държавата правим всичко възможно, за да бъдат цените справедливи и да отразяват само обективното покачване. Знаем, че икономиката се крепи на предлагане, търсене и цена. По предлаганете нямаме никакъв проблем в България. Увеличава се търсенето в определени периоди поради манипулация на информацията в общественото пространство и това води до увеличение на цената. Ръстът на цените е истинският проблем", обобщи Нинова.

Компенсациите за бизнеса заради високите цените на тока ще бъдат удължени и за април, а сумата ще бъде увеличена - в момента тя е 250 лв. за мегаватчас, възможно е да стигне до 300 лв., но въпросът още се обсъжда с експертите, каза Нинова. До края на април пък ще се подготви нов начин за закупуване на електрическа енергия от бизнес операторите, като целта е да им се даде предвидимост и предсказуемост при какви условия и на какви цени да планират доставките си.

Още: За олиото: Имало много, но се създала паника и затова поскъпнало. Почна пазарене за зърното

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес