Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конституционните капани за служебно правителство: Обяснение

29 март 2024, 08:04 часа • 5381 прочитания

Когато в Конституцията е посочено, че може да станеш служебен премиер, имаш задължение. Нищо, че е заварено положение т.е. въпросните хора, от които сега президентът трябва да избира за служебен премиер, вече са поели съответните постове в положение, когато Конституцията не беше променена. Това обясни проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия, експерт по конституционно право и член на КЗК: Горица Грънчарова-Кожарева ли е следващият служебен премиер на България? (СНИМКИ)

"Никой не иска да подава оставка, просто иска да откаже на президента", обобщи Пламен Киров пред БНТ. Неговото мнение е, че не може хем да не искаш да си служебен премиер, хем да си на един от постовете, от които се избира кандидатът по Конституция, хем да си останеш на досегашния пост. И добави, че избраните в служебно правителство биха могли да са партийни кандидати за депутати - още един парадокс, докато парламентът продължава да работи и по времето на служебния кабинет. Депутатите може да не заседават последния месец, но пък може "да пипнат" някой законодателен текст, примерно Изборния кодекс, предупреди проф. Киров.

Освен това - президентът може да не подпише указ за служебно правителство, предложено от избрания от него служебен премиер, смята професорът. Какво ще каже Радев, ако му предложат Владислав Горанов за финансов министър или Иван Гешев за правосъден, попита Киров. Той не смята, че ако Румен Радев направи това т.е. откаже да подпише указ за предложено му от избрания от него служебен премиер, ще се тръгне към процедура по импийчмънт заради нарушаване на Конституцията. Ако се стигне до това, какво ще е решението - проф. Киров обясни, че може да има разговори между държавния глава и одобрения кандидат за служебен министър-председател за уточняване.

Още: Шефът на БНБ обясни на президента Радев защо не може да стане служебен премиер

Ще имаме и два парламента - по решение на Конституционния съд, новият парламент почва да работи от официалното обявяване на изборните резултати, а досега действащият прекратява дейност като се закълнат новите депутати. Може да има проблем, да не дърпам Дявола за опашката - ако се наложи да обявим военно положение в този период между деня на окончателните изборни резултати и деня на клетвата, извънредно положение, тогава? Единият парламент ако го обяви, а другият не го направи, обобщи проф. Киров.

Борисов не иска хора от ГЕРБ да са служебни премиери (ВИДЕО)

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес