Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конституционният съд: Не може безгранични дарения за партии

27 април 2021, 14:46 часа • 1838 прочитания

Конституционният съд (КС) взе решение да обяви за противоконституционни законови текстове, според които партиите можеха да получават дарения без лимит от физически и юридически лица. Тези текстове минаха през Закона за държавния бюджет от 2019 година, а президентът Румен Радев сезира КС, след като не успя да спре инициативата с вето.

Всъщност този текст е част от промените, според които първо партийната субсидия стана 1 лев за един действителен глас, но след това беше решено субсидията да остане 8 лева за глас. Това беше предложение на БСП, а ГЕРБ и "Обединени патриоти" в крайна сметка го подкрепиха.

Според Конституционния съд проблемът е именно в липсата на таван за даренията и във възможността пари да бъдат дарявани и от фирми с държавно участие.

Съдът счита, че е нарушена Конституцията с разрешението политическа партия да получава дарения от самата държава, държавните органи - юридически лица, общините, държавни или общински предприятия или търговски дружества, търговски дружества, в които държавата или общините имат участие или контрол.

Съдиите заявяват още, че "възможността партиите да се финансират от частни източници следва да е съпроводено от ограничаване на размера на финансиране, което може да бъде предоставено от отделен дарител". Освен това, системата следва да е такава, че партиите да могат да се състезават при равни възможности и да се осигурява политически плурализъм, казват конституционните съдии.

Същността на решението

"В нарушение на чл. 11, ал. 2 от Конституцията, препятстващ сливането на партия и държава, разрешени остават даренията за политическа партия от самата държава, държавните органи – юридически лица, общините, държавни или общински предприятия или търговски дружества, търговски дружества, в които държавата или общините имат участие или контрол. Възможността за пряко или косвено финансиране на политически партии от държавата и общините извън определеното в закона бюджетно финансиране, е конституционно недопустимо. Към изложеното се добавя и фактът, че законът позволява неограничени по размер частни дарения на политическите партии от юридически лица и еднолични търговци. По този начин се нарушава чл. 11, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията в изискването му при изразяването на политическата воля на гражданите партиите да бъдат поставени в справедлива конкурентна среда. Системата на финансиране трябва да гарантира, че всички партии са в състояние да се съревновават при равни възможности, което осигурява политическия плурализъм и създава гаранция за ефективното функциониране на демократичните институции.

Допълването на публичното финансиране при равни за всички политически партии условия с частно финансиране, което е избирателно и без пределен размер, поставя политическия плурализъм под заплаха. То подрива равенството в политическите права на гражданите и възможността им свободно да формират и изразяват своята политическа воля (чл. 6, ал. 2 и чл. 11, ал. 3 от Конституцията). Системата на финансиране в нейната цялост, включваща и частни дарения, трябва да осигури принципът на политически плурализъм да не бъде нарушен чрез поставянето на определени участници в неравностойна позиция или чрез привилегироването на други. Възможността партиите да се финансират от частни източници следва да е съпроводено от ограничаване на размера на финансиране, което може да бъде предоставено от отделен дарител. Само така правната уредба може да гарантира политическия плурализъм. Разрешаването на неограничени дарения от юридически лица и еднолични търговци при единствено предвидените минимални законови ограничения (чл. 24 ЗПП и чл. 168 ИК) не създава такива гаранции.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес