Първото заседание на парламента може да продължи неопределено време, но конституционалисти допускат, че и без председател може да се достигне до процедурата за връчване на мандати на политическите партии. Това коментира в предаването "Още от деня" по БНТ конституционалистът Стоил Моллов. По думите му има хипотеза, при която по някакъв начин партиите да се разберат помежду си и да бъде наредено на дадено лице от администрацията на парламента да публикува на страницата на Народното събрание заявленията за създаване на политически групи.
Още: Зафиров иска председателя на НС да си тежи на мястото, не да изпълнява сценарии
Без да бъдат създадени не може да се премине към процедура по връчване на мандати. До момента заявленията са внесени в деловодството на парламента, но не са регистрирани, защото досега е ставало със заповед на председателят на народното събрание. По думите на Моллов Конституцията не дава отговор какви са правомощията на най-възрастния депутат, който го ръководи, но той със сигурност не е председателстващ.
Още: "Отровната стрела" на Борисов в проектосделката с ПП-ДБ: Анализ на Емил Соколов (ВИДЕО)
"Малко или много конституционната криза вече е факт, тъй като виждаме ситуация в която конституцията не дава разрешение на някакъв проблем или на някакъв конфликт и аз не виждам как може да се продължи към процедурата за връчването на мандатите без да се избере председател на народното събрание поне в този момент. Според мен топката е в политическите сили и тук трябва да се прояви изключително голямо творчество и да бъде разтеглен конституционния текст и правната регламентация до някакви крайности, но това е единственият начин, който виждам освен постигането на консенсус по издигнатите кандидатури", каза Стоил Моллов, преподавател по конституционно право в НБУ.
Още: Ще има ли бял дим в НС: БСП търси решение на ребуса с пет партии