ГЕРБ нарушиха конституционното изискване кандидат за премиер да получи от президента втория проучвателен мандат. Това каза пред БНР специалистът по конституционно право доц. Наталия Киселова.
Вчера при президента Румен Радев се явиха Десислава Атанасова и Томислав Дончев, които върнаха веднага връчения им втори мандат за съставяне на кабинет. От ГЕРБ-СДС не бяха обявили кандидат-премиер, като още от началото заявиха, че няма да правят опити да сформират управленско мнозинство в настоящия парламент.
"Редно беше да имат кандидат, както изисква Конституцията, а той да каже, че връщат мандата. Конституцията не е предвидила за всяко нещо санкция, но ние сме свикнали толкова на неспазване на правилата, че ходът на ГЕРБ мина между другото. Текстът в Конституцията - член 99, ал. 2 е ясен", уточни тя.
Според доц. Киселова - как ще подходи президентът Румен Радев при връчването на третия проучвателен мандат, зависи от това в коя партия вижда повече възможности да разговаря с "Има такъв народ" и кой има способности "да ги опитоми". "Говоренето, че партиите ще губят от влизане в ново правителство и това ще им се отрази на резултатите на следващите избори, е грешно", подчерта тя.
По думите ѝ, президентът може да направи и втори кръг от консултации, но трябва да знае, че вече текат 7-те дни, в които трябва да определи парламентарната група, която да предложи кандидат за министър-председател. "Ако внимателно се чете тълкувателното решение на Конституцията, тези 7 дни са и времето за определяне на кандидат-премиер", добави експертът по конституционно право.
В предаването "Преди всички" доц. Киселова коментира и решението на Конституционния съд за спецправосъдието, което излезе вчера - че закриването на специализираните съдилища и прокуратури не е противоконституционно: "Чрез сезиранията на КС главният прокурор Иван Гешев се опитва да види докъде е неговата територия. Законът е част от правото, но не винаги е право".