Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко пари от субсидия ще връща Реформаторският блок и кой ще ги връща?

14 юни 2019, 11:30 часа • 5526 прочитания

При всяко положение колегите от администрацията на партията проверяват в момента. Нямам отговор на този въпрос. Така новоизбраният евродепутат от листата на "Демократична България" Радан Кънев коментира пред Actualno.com темата с партийните субсидии и това дали се налага "Реформаторският блок" да връща надвзети суми и колко. Припомняме, че партия ДСБ бе част от Реформаторите, а тогава Кънев бе и нейн председател.

Днес депутатите приеха окончателно промените в Закона за политическите партии, според които формациите и коалициите ще трябва да върнат надвзетите суми от държавната партийна субсидия до края на 2020 г. В противен случай започва да тече лихва върху сумите.

Повод за законодателната инициатива стана оповестеното от "Шоуто на Слави" журналистическо разследване, в което има информация за допуснати нарушения при определяне на партийната субсидия за 2018 г. От показаните там документи е видно, че субсидията за този период е следвало да бъде точно 32 128 844 лв., но вместо това партиите са получили 38 684 384, което е с около 6 519 540 лв. повече. Така на практика, вместо 11 лева на действителен глас, каквато е заложената в държавния бюджет партийна субсидия, няколко партии са получили 13,23 лв.

"При всяко положение в предишния парламентарен мандат дори да е имало разминаване, то е било минимално", поясни още Радан Кънев. Знаете, тогава нямаше гласове "Не подкрепям никого" и ако си спомняте, практически всички партии на тогавашните избори (2014 г.) влязоха в парламента. Тоест партии без право на субсидия почти нямаше, каза Кънев.

Според него става дума за разминавания от 15-20 стотинки максимум разлика на глас за Реформаторския блок. Кънев още веднъж посочи обаче, че към настоящия момент не са ясни точните разлики в разминаванията. Кънев подчерта, че не би могъл да се ангажира да коментира дали се налага връщане на надвзета субсидия, тъй като предстои още работа по темата.

Междувременно Actualno.com направи изчисления относно сумата, която би трябвало Реформаторският блок да върне като надвзета от партийната субсидия. Изчисленията обаче са правени при разлика от 2,23 лева на глас - толкова, колкото излезе за 2018 година, т.е. възможно е сметката да е завишена заради включването на "Не подкрепям никого".

Съгласно изчисленията ни, става дума за 433 818 лева. Това са парите, които би трябвало Реформаторите като коалиция да внесат обратно в бюджета, ако говорим от разлика от 2,23 лева на глас. Това е така, защото формацията е получавала по-голяма субсидия за толкова време спрямо новото действие на Закона за политическите партии - от 26 май, 2016 година, до 27 януари 2017 година, когато е разпуснато 43-тото Народно събрание.

Остава въпросът как политически партии, обединени в коалиция, ще връщат надвзети суми. Съгласно промените в закона сега, за коалициите намалението на годишната държавна субсидия се разпределя между съставляващите ги партии според коалиционното споразумение. При липса на такова - пропорционално на броя на отделните народни представители от партиите. В 43-тото Народно събрание Реформаторският блок (ПП „Български земеделски народен съюз", ПП „Движение България на гражданите", ПП „Демократи за силна България", ПП „Народна партия свобода и достойнство", ПП „Съюз на демократичните сили", ПП "Българска нова демокрация", ПП "Християндемократическа партия на България") имаше 29 депутати, като стои въпросът и с т.нар. гражданска квота - дали тя ще се "пришие" към някоя партия, или трябва да се брои към цялата коалиция.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес