Ние настояваме за преразглеждане на начина, по който държавата определя изравнителната субсидия на общините. Дебатът по децентрализацията, който стартирахме в предходния кабинет, бе и за промяна на данък общ доход. Ние настоявахме част от този данък да се администрира от общините. Целта е общините да бъдат стимулирани да откриват нови и нови работни места. Така те ще могат да изпълняват конкретни политики, свързани с развитието на региона. Това стана ясно от думите на кмета на Димитровград Иво Димов в ефира на БНТ.
По отношение на въпроса за децентрализацията кметът на Троян Донка Михайлова, коментира няколко простички неща, които кметовете искат от централното управление. "Ние очакваме от българската държава да ни предостави една част от данъците върху доходите на гражданите. Искаме да се промени структурата на общинските бюджети. Местните приходи за нас означават свобода. Самият факт, че българските общини приключват 2016 г. с над 200 млн. лв. неразплатени, показва, че нещо в този модел не е наред, отбеляза още Донка Михайлова.
Според кмета на Кърджали Хасан Азис въпросът за финансовата децентрализация е посланието на кметовете към новото управление на страната. Нашето искане е държавата да не ни прехвърля отговорности без да бъдат финансово подсигурени. Вече ще си търсим правата в съда по отношение на финансово неосигурените задължения, които се вменяват на общините. Ние сме и финансово, и нормативно, и законово силно зависими от централната власт, подчерта още Хасан Азис.