Съмнения за целите, с които правителството изтегли 5 милиарда нов външен дълг изрази в ефира на БНТ икономиста Владимир Каролев. За нелегитимна смята той една от посочените от финансовия министър причини за новия външен заем - "за финансиране на социалноикономически мерки на правителството". Според Каролев, тази причина може да стане легитимна, ако има ясно разписан анализ за ползите и разходите. Такова нещо в България няма да видим, а трябва да го има за всяка мярка за харчене на пари, подчерта той. "Тук обикновено това е един хвърчащ лист, който е копи - пейст от предишния хвърчащ лист", посочи Каролев.
Ако някой иска да види какво пише за заема, има проспект - публичния инструмент и там може да прочете и ще прочете тези основания на правителството, което е достатъчно за инвеститор, който ще връща парите след 10 или след 30 години, отбеляза икономистът. Обаче, продължи той - за мен и всички нас тук, трябва да е ясно и е наистина важно дали харчът "А" е добре направен и дали няма да отидат 50% от харча "А" в джоба на другаря "Б".
С другите две, посочени от министъра цели за харченето на заема Каролев изрази съгласие - за рефинансиране на външен дълг, който тази година трябва правителството да плати и за увеличение на фискалния резерв. Тези две причини Каролев смята за "много легитимни".
Според него фактът, че не сме излизали 5 години на международните финансови пазари е допринесъл за добрия резултат от пласирането на облигациите.
Какво ще се случи догодина никой не знае и човек трябва да е внимателен за личния бюджет, а държавата също и да не прави разходи, които не са належащи, категоричен е Каролев. Според него няма пари за социални мерки, защото всичко става на калпак. "Тезата, че всички пенсионери са бедни не е вярна", убеден е Каролев. Той посочи пример с пенсионер с малка пенсия, но разполагащ с недвижими имоти и изрази недоумение: "Кога най-после ще се въведе, както по света, подоходен критерий, който включва всички доходи". Въпросният пенсионер има две коли и ако на него не се дадат 50 лева, на друг може да се дадат 100 лева", посочи Каролев. "И кога ще се намали ранното пенсиониране и в полиция, и в други професии", възрази на управляващите още той.
"Борисов няколко пъти каза, че няма да се правят реформи, че хората не искат реформи...", посочи още икономистът с недоумение.
Всичките реформи спряха, в момента, в който подписахме че влизаме в ЕС, отбеляза той и заключи: "Без сериозни реформи, с COVID и без, пак ще имаме проблеми".
Ананиев е бюджетар, очаквам да направи по-консервативен бюджет, но дали ще му позволят е друга тема, коментира още Каролев.