„Напускането на нашите министри е тяхно право, след като нищо не им е одобрено“ – по този начин председателят на Бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански коментира преждевременното напускане на правителственото заседание от страна на трима министри на ИТН – Теодора Генчовска, Гроздан Караджов и Радостин Василев.
„Сигналът е, че първо на коалиционно ниво трябва да бъдат решени нещата и тогава да бъдат вкарвани в отделните ведомства“, каза Каримански от ИТН в кулоарите на парламента.
„Вчера много ясно си казахме, че трябва да бъдат спазени всички уговорки и обещания, които са във връзка с МРРБ – с индексацията към строителите и към всички онези, които реално изпълняват поръчките. В същото време МВнР имаше едно искане за командировките зад граница и за възнагражденията, тъй като там са едни от най-ниските. Те са направили нов устройствен правилник. Чакаме т. нар. ефективно управление в правителството да оценява всички тези документи. Не знам дали има капацитета да ги оцени“, коментира още той.
Припомняме, че министрите на ИТН (без този на енергетиката Александър Николов, който не присъстваше) напуснаха заседанието на Министерски съвет заради искания на Генчовска и Караджов актуализацията на бюджета да покрие и техните ведомства.
Каримански каза още, че ИТН не са получили показатели и изчисления, които да ги убедят в начина, по който е конструирана логиката на бюджета. Той добави, че „Има такъв народ“ са търпеливи и ще продължат да бъдат, за да защитят „всичко онова, което е записано в коалиционното споразумение“.
Вечерта предстои нов коалиционен съвет, на който да се обсъди актуализацията на бюджета. Тя трябва да бъде одобрена от парламента и планът е да влезе в сила от 1 юли и да включва всички антиинфлационни мерки на властта.
Междувременно председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров обясни, че още при приемането на коалиционното споразумение е уточнено, че увеличаването на заплатите във ведомствата ще става след промяна на устройствените правилници на министерствата и оптимизиране на състава и дейността им. За административни реформи в бюджета са заделени 300 милиона лева.
"Сега министерствата трябва да си свършат работата, за да могат тези средства да бъдат освободени и да отидат за увеличаване на заплатите там, където е оптимизирана дейността на различните ведомства", каза той.
ОЩЕ: Каримански: Нито една идея на ИТН не е реализирана в актуализацията на бюджета