Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, заяви, че модернизацията на трите вида въоръжени сили - Военновъздушни, Сухопътни и Военноморски - трябва да върви в комплект, а не да се дава приоритет на някоя от тях. Каракачанов подчерта в ефира на БНТ, че никога няма да дели трите типа въоръжени сили.
Той коментира проекта за нова бойна машина за сухопътни войски и подчерта, че ще се закупи лиценз, за да може тя да се произвежда в България. Според Каракачанов бронираните машини за пехотата ще са трансферни, така че те да бъдат произведени у нас. По този начин част от парите, отделени за машините, щели да останат в България. По думите на военния министър, „поне пет-шест“ български фирми могат да се включат в производството на бойните машини.
Каракачанов благодари на опозицията, че е подкрепила проекта за модернизация на армията.
"Не е въпросът, че НАТО го иска. Честно казано, ако НАТО искаше нещо, което не отговаря на нашия интерес или на нашите възможности, щях да кажа: „Това не е правилно, това не е по нашите възможности“. Закъснели сме, истината е, че въоръжението ни не е руско, а е съветско", каза министърът.
Каракачанов подчерта, че дори с необходимите средства за модернизация, тя може да отнеме години. Според него, най-рано след две години може да се видят нови самолети за ВВС. Военния министър смята, че не подобава партньори на България да предлагат военна техника, която е близо до края на експоатационния си живот. Той обаче не назова имената на тези партньори. "Само съм казал, че такава техника няма да закупуваме. При предишния конкурс за военните самолети имаше предложение за самолети, които бяха по-стари от нашите МиГ-ове", допълни той.
Каракачанов подчерта, че няма „турски самолети, които охраняват нашето въздушно пространство“ и допълни, че до момента в мисията „Еър полисинг“ са участвали единствено италианските ВВС. Той напомни, че съвместната охрана се извършва след покана към съюзник от страна на България, но има споразумения със страните съседки за навлизане в тяхното въздушно пространство, ако се преследва нарушител.
"Ако български самолет преследва нарушител и се наложи да навлезе в пространството на друга държава - Румъния, Гърция или Турция - това означава, че с предварителното споразумение означава, че нашият самолет няма да бъде преследван, преследвайки нарушителя", поясни той.
Каракачанов допълни, че според това споразумение самолети на съседните ни съюзни държави също имат право да навлизат в нашето въздушно пространство при същите обстоятелства.
Реклама на армията е винаги необходима, завърши Каракачанов.