Върхушката на ДПС иска да се премахне принципът за уседналост. Това каза депутатът от ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева при дебатите по първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, предаде „Фокус”.
Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
„Изборният кодекс пресъздава 80% от този, което беше приет в 41-то Народно събрание. Вие се хвърлихте да правите нов кодекс, защото трябваше да просрочите времето за парламентарни избори”, заяви депутатът.
„Колеги от ДПС, заради тази пуста власт не погазвайте интересите на българските граждани. 70% от българските граждани държат да има уседналост. Нека от БСП ни подкрепят, когато не гласуваме предложението за отпадане на уседналостта”, добави Караянчева.
„Изборният туризъм е не само външен, но и вътрешен. Спомняме си как претърчаха едни автобуси, за да гласуват на няколко места. Върхушката на ДПС иска да се премахне принципа за уседналост. Съгласни ли ще бъдете, ако дойде гост и премести спалнята в тоалетната”, попита тя. „Поне веднъж проявете мъжество. Не сме в ерата на великолепния век и тук ролята на падишаха не е важна”, каза още Цвета Караянчева.
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Депутатът от ПГ на ДПС Мустафа Карадайъ каза: „Правото да избираш и да бъдеш избиран е едно от основните права на гражданите. Освен предвидените изисквания за възраст, гражданство, неизтърпяване на лишаване от свобода, Конституцията не обвързва избирателя или избираемия с други условия”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
Караянчева добави, че международните стандарти допускат ограничения на изборното право, без да бъдат нарушавани основните човешки права. „Едно от възможните ограничения е въвеждането на искане за уседналост, за да може отговорно да се осигури избирателното право”, заяви тя.
Вносителят на проект за Изборен кодекс Мая Манолова посочи: „Абсурдно е да се твърди, че има текстове, които променят принципа за уседналост. Няма подобни заплахи в Изборния кодекс. Крайно време е да се спре с измислянето на изкуствени заплахи с цел сплотяване на електората на ГЕРБ в смесените райони. Промени в уседналостта не са предложени”.