Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Караджов обяви поетапно увеличение на тол таксите, превозвачите пак не са доволни

06 юни 2022, 17:00 часа • 4487 прочитания

Регионалният министър Гроздан Караджов се съгласи на отстъпка пред транспортния бранш и обяви поетапно увеличение на тол таксите. То ще се случи на два пъти, вместо наведнъж, обяви вицепремиерът след среща с превозвачите в понеделник.

„Ще има преходен период от 6 месеца – увеличението от 1 юли нататък ще е една втора от първоначално предложеното, а от 1 януари 2023 г. увеличението ще е в пълния размер, който беше предложен. Запазвам позицията си, че трябва да влезе цялата второкласна пътна мрежа в обхвата на тол системата – както тежкотоварните автомобили, така и лекотоварните да плащат“, заяви Караджов.

Той даде пояснения, че за тези 6 месеца до края на годината ще се платят 80 милиона лева за второкласните мрежи, а за цялата следваща година – 160 милиона.

Относно въпроса за отчитане на ДДС, той заяви, че в преходния период ще се направи проучване с Министерството на финансите. В случай на положително становище и съответните разчети от тяхна страна, това може да залегне в следващия бюджет от 1 януари догодина.

„Не смятам, че е стъпка назад. Искането за предвидимост – 6 месеца предизвестие, е закономерно. На второ място, увеличението, предвид двете години плащане на нулеви ставки за второскласната мрежа, изглежда драстично, ако е наведнъж. На стъпки е по-правилно“, добави той.

„Обхватът и досега е бил за второкласна пътна мрежа, но камерите са отчитали и начислявали нула. От 1 юли нататък ще начисляват съответната единица за съответното превозно средство. Тези, които замърсяват повече, ще плащат повече. Колкото по-тежък е автомобилът, колкото повече оси има, толкова повече ще плаща“, допълни Караджов.

Той каза, че ще се работи по претоварването – това е изискване от превозвачите, включващо мерки, които ще влязат в края на годината. Всеки претоварен камион ще бъде глобяван. „Така ще опазим и пътищата, защото тези превозвачи нанасят най-големите щети“, обяви Караджов.

От бранша казаха, че „единственото позитивно нещо“ е, че е имало диалог между тях и министъра. „За разлика от едно друго министерство“, казаха те, визирайки срещата с Кирил Петков в Министерски съвет, когато си тръгнаха обидени и заявиха, че премиерът ги изгонил без постигане на споразумение за тол таксите и цените на горивата.

„Към момента увеличението на цената на два пъти не удовлетворява българските превозвачи и потребители“, е тяхната категорична позиция.

„Поетапното вдигане на цената е нещо, което ние искахме, но не като самоцел. Искахме отлагане, за да намерим механизъм за повишаване на ДДС. Трябва да направим тази философия на тол системата как транзитният трафик да плаща най-много, както е в Европа. Това нещо не се е случило. Ние не сме постигнали основното, което искаме – тол система, която да защитава българските превозвачи“, заявиха от бранша.

„Това не е последната ни среща – обяснихме на министъра, че искаме отлагане, а той даде ангажимент в рамките на настоящия месец да има становище на МФ за промените в тол системата. Ще се помисли отново за второкласната мрежа и отстъпките в изминатото разстояние“, потвърдиха превозвачите.

„Ще се плаща тол такса такава, каквато е сега. Дали ще бъде отменена, или три пъти по-висока – българският данъкоплатец плаща новите пътища и ремонта на вече действащите. Колкото и да се увеличава тази такса, тя рефлектира пряко върху стоките у нас. Българският потребител покрива тази част от разликата“, смятат от транспортния бранш.

Работната група между тях и министерството на регионалното развитие беше създадена заради серията протести на превозвачите и заработи в края на май. Едно от исканията на бранша в началото беше да се запази сегашното положение – тол такси да се плащат само за магистрали и първокласни пътища, а автобусите да се облагат с 0 ст./км. Караджов иска обхватът на тол системата да се увеличи и с плащане на тежкотоварните автомобили за второкласните пътища, а тол таксите да се повишат. Според него 1/3 от цената за поддръжката на пътищата трябва да се плаща от водачите на леки коли, а останалите 2/3 – от тежкотоварните автомобили.

На срещата днес бяха поканени да присъстват всички браншови организации и представители на малките и средните превозвачи в България.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес