Фалшиви са реформаторите, които подкрепят предложените промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Това каза депутатът Гроздан Караджов на публична дискусия „За реформата в съдебната система“, организирана от Юридическия клуб към ДСБ-Триадица.
В проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) според депутата са направени няколко мимикрии. Едната е при разписаните срокове прокурорските проверки да продължават 2+1 месеца. „Но някъде да е разписано, че не може да правите колко си искате прокурорски проверки. Не, няма такова изискване. Ами значи ти първата проверка ще си я приключиш там в законовия срок, пък след няколко месеца друг прокурор пак за същото нещо ще препише постановление за проверка – айде пак тормоз. Тоест, наличието на правна възможност да се тормозят едни или други бизнеси, хора, институции безкрайно дълго – не е ли логично, че не трябва да го има, че трябва да има директна забрана. Така, както е при присъдите – обвинявам, съдът решава, но присъдата е окончателна”, каза Караджов.
Сред нещата, за които говори Караджов е и т.нар. „децентрализация”. Според него една от медийните димки, които се пускат в момента е, че така се променят нещата, че повече устните разпореждания на по-високия прокурор към по-ниския няма да са задължителни, ще трябва да са писмени. „С това нещо съществено ли се промени? Ще му го напише и ще му го връчи, става задължително за него. Точка по въпроса. И по тази йерархия като продължите нагоре се оказва, че целият този съветски модел на еднолична централизация на прокуратурата продължава да действа. Е, дошло е време да престане да действа. Може да не стане точно тази година, защото очевидно, че фалшиви са реформаторите, които подкрепят този Закон за съдебната власт, но все се надявам, че ще дойде реформаторско време и ще си вземем нещата в свои ръце и ще се промени това нещо”, каза той.
За Гроздан Караджов в една страна, в която е загубено чувството за справедливост - политиците, политическата класа е извършила престъпление спрямо народа си. „Борбата за съдебна реформа е да върнем чувството за справедливост у хората, за да може и те да правят свободно някакви неща, от това ще се възроди и икономиката”, каза той.