За България проблемът с недекларирания труд не е нов и по него се вземат мерки от години. Въпреки това, различни събития, включително и тези от последните седмици, показаха, че работата без трудов договор и осигуровки, създава тежки, понякога фатални, рискове.
Това заяви по време на срещата на високо равнище по Рамката на ЕС за борба с недекларирания труд, вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, съобщиха от МТСП.
България ще търси най-добрите законодателни практики, но за да има наистина ефективно справяне с проблема, обществото ни също трябва да поиска решението му, посочи Калфин.
По време на срещата, организирана от Европейската комисия в Дубровник, на която участие взеха представители от 24 страни, включително и министри на труда и социалната политика, Калфин представи напредъка на страната ни по приетата преди година директива на ЕС за единна борба с недекларирания труд.
В българското законодателство недекларираната заетост обхваща различни аспекти на неправомерни трудови отношения - работа без трудов договор на непълнолетни лица, без предварително разрешение от Главна инспекцията по труда, сключване на трудов договор на непълен работен ден и отработване на пълно работно време и незаконно полагане на извънреден труд. За ограничаване на сивата икономика, контролните органи извършват съвместни проверки, за да се гарантира спазването на трудовото, осигурително и данъчно законодателство, подчерта в изказването си още българският министър.