Проявявам разбиране към представителите на МВР, които протестират. Това каза в Бургас вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, предаде Радио "Фокус".
Според Калфин полицаите са поставили в своите искания доста неща, които не са свързани само с пенсионната реформа. „Слагането на възраст в момента отразява фактическото състояние на възрастта, на която те така или иначе се пенсионират в момента”, категоричен бе Ивайло Калфин.
„В целия пакет, който се предлага на служителите в сектор „Сигурност” са приети почти всички техни предложения. Те не са изненадани от предложенията, водим диалог в продължение на няколко месеца”, посочи вицепремиерът като допълни, че разликите са свързани с възрастта за пенсиониране. Към момента синдикатите настояват възрастта за пенсиониране да бъде 50 години.
„От пенсиониралите се миналата година около 2500 души в МВР, под 50 години са се пенсионирали под една трета, при положение, че имат това право. Голямата част от служителите на МВР са се пенсионирали на възраст между 52 и 53 години. Средната възраст е 52 години и 8 месеца. Теоретично те могат да се пенсионират от 45 години, искат се 27 години стаж, 18 години - в съответния сектор”, обясни министър Калфин. По неговите думи, получаването на право за пенсия не води до неговото използване. Според него, това се признава и от всички служещи в МВР. „Същото е и в Министерството на отбраната. Те биха предпочели да работят, ако има достатъчно добри условия”, допълни Калфин като посочи, че един млад пенсионер на 45 години работи като охрана или нещо друго.
„Останалите искания - да могат тези права да се ползват за ранно пенсиониране и след като е напуснал службата например един полицай се приема, възможността да си подадат документите и да излязат в пенсия, работейки също се приема. Дава се възможност в момента тези, които излизат в пенсия и са родени след 1960 година, да получават 25% по-ниски пенсии и си чакат достъп до сметките в универсалните пенсионни фондове, до които ще имат достъп след 15 години. Решаваме и този въпрос за да не бъдат те ощетени и да не получават по-ниски пенсии”, допълни вицепремиерът като уточни, че всичко това са синдикални искания. „Ако някое друго предложение се появи, което е различно, до последния момент ще съм склонен да го разгледаме”, каза още Калфин. Той уточни, че се надява Кодекса да влезе през следващата седмица в сряда за гласуване в НС на първо четене.