Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво могат и какво няма да могат да правят служебните правителства? Анализ

27 март 2024, 09:59 часа • 1725 прочитания

При наближанащите предсрочни парламентарни избори, които вероятно ще се проведат 2 в 1 с европейския вот, темата с правомощията на служебното правителство става все по-актуална. Причината - според новите промени в Конституцията парламентът може да налага със закон ограничения в правомощията на служебното правителство. Нещо повече - изборът за служебен премиер от страна на държавният глава е сведен до няколко души.

"Служебните правителства вече не биха си позволявали да правят нещата, които правеха преди това", коментира по темата политологът Христо Панчугов. 

По думите му вече е очевидно, че няма възможност за съставяне на правителство оттук нататък - дали заради липса на подкрепа, дали заради вече изчерпани възможности за преговори. "Процедурите ще се извървят достатъчно бързо", обясни пред БНР той.

Още: Може ли да останем без служебен премиер: Говори доц. Борислав Цеков (ВИДЕО)

Припомняме, че днес парламентарната рулетка се завърта за втори път и в 15:00 часа днес държавният глава ще връчи папката с втория мандат на кандидат за министър-председател, номиниран от "Продължаваме промяната" – "Демократична България".

"Шансът им да съставят правителство изглежда нулев след прекратените преговори между първите две коалиции, които не се разбраха как да продължи деветмесечното им общо управление и в бъдеще", каза Панчугов и изрази скептицизъм, че "слънцето не е на път да се покаже".

Панчугов анализира предложението на ПП-ДБ към ГЕРБ-СДС втория мандат за съставяне на правителство да е национален и общ. "И двете формации нямат особена полза в момента да се отиде на избори. Но има желание да се управлява. И двете формации се държаха като изненадани от необходимостта да предоговарят нещо. Това им изигра лоша шега", посочи политологът.

Не мисля, че някой ще спечели нещо от това, което се случи през последната седмица, отбеляза Панчугов. "Дори и да има някаква краткосрочна победа, тя няма да е за сметка на по-голямата политическа апатия. Дори да бъдат мобилизирани партийни ядра в максимална степен, това едва ли може да се брои за политическа победа, нито ще реши уравнението за създаване следващото управление в България.

Още: Панчугов: Не е случайно, че точно Мария Габриел отказва да подпише меморандума

Основният фокус в момента е да се трансформира разказа за това кой е виновен, да се обвинят другите. "Трибуната на парламента е основно място, където да се води политически разговор за бъдещето на държавата. Той минава през това да се убеждават хора да гласуват за една или друга политическа формация. Големият въпрос е дали ще видим абсурдни политически решения в името на краткосрочни политически победи. Не очаквам с тази практика да се постигне кой знае какъв успех. Очакванията на българските граждани са различни", завърши още той.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес