Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кабинетът Орешарски - гаф след гаф

06 август 2014, 13:00 часа • 49421 прочитания

Предаването на властта е факт - от днес служебното правителство на професор Георги Близнашки пое властта от правителството на Пламен Орешарски. Какво свърши и какво не свърши кабинетът Орешарски – в типичен за България стил доста оценки бяха раздадени, но като цяло нямаше и един политик, независимо дали от управляващи или от опозицията, който да излезе да посочи пълната картина на управлението с конкретни числа и факти. Бяха представяни фрагменти, но не и цялостната картина.

Днес Actualno.com ще представи това, което успя да събере като неуспехи в конкретни сектори на държавното управление и като неизпълнени обещания от страна на подкрепящите кабинета Орешарски. Не претендираме за изчерпателност – стореното от това правителство заслужава изготвянето на научен труд, а ние нямаме необходимите докторски степени за подобно нещо. Но все пак, с оглед на детайлното проследяване на това управление, предлагаме на вашето внимание кои, според нас, бяха неуспехите му.

Политико-социални гафове

Изборът на Делян Пеевски за председател на ДАНС и безсрамното му връщане след това в парламента, след като цяла България го видя и чу да се заклева от трибуната на Народното събрание като шеф на най-могъщата структура за сигурност в страната. Тези действия показаха ясно, че Пламен Орешарски и министрите му са кукли на конци, които няма да се поколебаят да действат в интерес на кукловодите си, дори когато това е в тотално вреда на националния интерес на България.

Невероятният скандал с купуване на гласове на последните избори за европейски парламент, чието изражение беше аферата в Бобов дол. След безброй репортажи и публикации, след запис на Нова телевизия със скрита камера как миньорите са „съветвани” да гласуват за БСП, единственото, което се случи е, че хората вече могат да пазаруват с издавани от „Въгледобив Бобовдол” ваучери за храна и в други търговски вериги, не само в тази на Христо Ковачки. Обвинения за купуване на гласове, а още по-малко наказания, няма.

Официалното свързване на правителството и на Пламен Орешарски с персони като Бисер Миланов-Петното и дясната му ръка Йордан Бонев. В най-нажежените дни от протестите срещу правителството Миланов и Бонев се срещаха като „представители на гражданското общество” с Орешарски.

Огражденията около Народното събрание. Те си останаха по време на целия мандат, въпреки ясното доказателство, че са сложени в нарушение на закона. На вътрешния министър Цветлин Йовчев това не му направи впечатление. Не му направи и впечатление как главният секретар на МВР Светлозар Лазаров се справи със случая "Лясковец" и затова Лазаров получи още пет години начело на МВР - за награда.

Скандалът Христо Бисеров. На него Actualno.com посвети един от годишните си обзори, но е факт, че сега г-н Бисеров изчезна от общественото внимание и не се чува и знае нищо за него. Тепърва прокуратура и съд би трябвало да се занимават с Бисеров.

Бомбата в „Спешна помощ” и като цяло в здравната система. И това правителство не посмя да започне реформата в здравеопазването, която да осигури истински контрол върху разходваните за здраве средства от болниците. Не посмя да пресече източването на НЗОК чрез различни способи, най-вече клиничните пътеки.

Настояването на образователния министър Анелия Клисарова да има по един учебник на всеки предмет. Защо това се превръща в пълно безумие при сега действащата система на управление в България и създава предпоставки за безпощаден и безпросветен монопол – аргументите бяха изложени в материал от рубриката „Гледна точка” на Actualno.com.

Закриването на центъра по наркомании – не считаме дори, че е нужен някакъв особен коментар.

Неуспехът да се открие българския Лувър. Остава да се изгради последното южно крило, за което са необходими още 12 млн. лв., но към момента са осигурени само 4 млн. лв. от бюджета по думите на министъра на културата в оставка Петър Стоянович. Изграждането на музея до момента отнема 15 години и цели седем министри на културата се занимаваха дотук с това. Затова на фасадата на сградата има възпоменателна плоча с имената на седемте министри.

Икономически гафове

Кризата в банковата система след случилото се с Корпоративна търговска банка и Първа инвестиционна банка. Към момента основната версия за тези скандали е борба на икономико-политическо ниво между собственика на КТБ Цветан Василев и депутата от ДПС Делян Пеевски. Срещу Василев към днешна дата няма официално обвинение, макар че има обвинения срещу четирима негови служители – изпълнителният директор на КТБ Орлин Русев, счетоводителката на банката Мария Димова и заместник-счетоводителката Борислава Тренева-Кючукова, както и касиерката Маргарита Петрова. Основата на обвинението е, че четиримата са помогнали за източването на 206 млн. лева от КТБ в полза на Василев. И вече има все повече коментари, че държавата защити ПИБ, а се разправи с КТБ заради нарушението на връзките между Цветан Василев и Делян Пеевски като лице на ДПС в случая.

Спирането на европейски средства по ОП „Регионално развитие”, ОП „Околна среда” и проекти по ОП „Конкурентоспособност”. За втори път, откакто България е член на ЕС (от 2007 година), се случва такова нещо. Първият път беше отново по време на червено управление – това на Сергей Станишев, ДПС и НДСВ. На изпроводняк Зинаида Златанова каза, че до няколко седмици ОП „Околна среда” пак ще бъде финансирана, а ОП „Регионално развитие” през септември ще заработи. С други думи – чакаме.

За енергетиката дори можем отделна глава да отворим. Но нека изброим накратко – първи е проектът „Южен поток”. Мазането там придоби такива размери, че Европейската комисия започна директно преговори с Русия заради всичко натворено от Драгомир Стойнев, Орешарски и БСП. Брюксел взе нещата в свои ръце, когато се разбра, че „Южен поток Транспорт”, където „Газпром” е основен акционер, диктува на парламента ни какви поправки в законодателството ни да се вкарват, за да може да се заобиколи Третия либерализационен пакет на ЕС.

Следващият скандал е седми блок на АЕЦ „Козлодуй”. Беше подписано споразумение с Westinghouse буквално в последния ден, като нито имаше обществена поръчка, нито бяха предложени варианти за строеж на нова мощност. Икономическият министър Драгомир Стойнев просто отиде в САЩ, поседя известно време, говори с някои хора и сега се стигна до обяснения, че споразумението с нищо не ни задължава. След като не ни задължава, защо го подписваме?

И за капак – Богомил Манчев и „длъжностното му присвояване” по консултантския договор за АЕЦ „Белене”. Да сте чули нещо за него след гръмкия арест и гръмката гаранция от 1 млн. лева, намалена на 500 хил.? Как да чуете, като прокурорите масово отказваха да поемат делото.

Скандалът в Държавен фонд „Земеделие”. Отдавна е публична тайна, че тази структура не просто е неефективна, ами е жива шуробаджанащина. Е, сега това се потвърди и официално, като се стигна до пълния парадокс всички членове на УС на ДЗФ да хвърлят оставки, защото шефът им Мирослав Николов не искаше да го стори. Той беше от квотата на БСП, докато Димитър Греков стана земеделски министър с помощта на ДПС. Заради скандала България рискува загуба от 500 млн. до 2 млрд. лева по Програмата за развитие на селските региони.

Замразяването на пенсионната реформа. Този кабинет реши да не направи необходимото с оглед на демографската криза вдигане на възрастта за работа – нещо, което се прие от ЕС като цяло за Общността и което е принципен ангажимент.

Създаването на министерство на инвестиционното проектиране. Така и не беше обяснено защо, освен да се премести под крилото на ДПС Агенцията по геодезия, картография и кадастъра. Защото първият министър на това министерство щеше да е архитект Калин Тихолов, който беше централно лице в  „Дюнигейт” и ОУП на Царево, довел до протестите против застрояването на парк „Странджа”, а вторият – Иван Данов, който се оказа, че е получавал помощи за безработен от Франция, докато е преподавал в УАСГ. Само това да беше обаче – Карадере с една дума описва ситуацията с проектите, имотите, картите, кадастрите.

Осигуряването на 250 хил. нови работни места. Хвалбите на кабинета Орешарски са за нови 40 хил. места. Все пак, след половин година управление, червеният депутат Корнелия Нинова се сети да уточни, че тези 250 хил. работни места ще дойдат ако Орешарски и компания изпълнят пълния си мандат начело на държавата. Според данни на НСИ към края на март тази година в частния сектор заетите са 1 656 916 души, а в обществения – 559 174 души. При частния сектор има възходяща тенденция от началото на годината, а при обществения – низходяща. Като цяло, спрямо първото тримесечие на миналата година, през първите три месеца на тази заетостта се увеличила с 1,3%, а безработицата е намаляла с 0,8%. Съответните стойности – на заетост и безработица, са 59% и 13%.

Липсата дори на една газова връзка със Сърбия, Турция или Румъния. Не беше направена и тази с Гърция, макар там всичко да е на финалната права.

Гафът с лот 4 на АМ „Струма” – от Сандански до Кулата, при Петрич. Той така си остана в ремонт, а според неофициална информация парите са свършили, макар че МИЕ официално е отчело 100% превеждане на европейски средства. Изниква въпросът къде тогава са потънали парите или част от тях, за да няма достатъчно за материали.

Забавянето с държавните средства за третия метродиаметър на софийското метро. Това е участъкът, който ще осигури директна връзка с Терминал 2. Проектът е на стойност 116 млн. евро, като 105 млн. евро идват от ЕС, а съфинансирането от държава и община беше само 11 млн. евро. Може би кабинетът не искаше да улеснява пътя на българските граждани до терминала.

Неспазеното обещание да се започне „Белене”. Това може да е минус за БСП конкретно, но едва ли за България като цяло.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес