На 6 и 13 ноември 2024 г. правителството на Димитър Главчев, по предложение на служебния финансов министър Людмила Петкова, предоставя над 85 милиона лева на определени общини, съобщава пресцентърът на "продължаваме промяната - Демократична България".
Решенията, отразени в протоколи №46 и №47 от заседанията на Министерския съвет, са приети без ясни правила или прозрачна процедура за подбор.
Отбраните общини са тези, в които масово се гласува за "ДПС-Ново начало" на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски или кметовете са представители на ГЕРБ. Ето няколко примера за разпределението на средствата:
- Община Гърмен: 4 093 275 лв. (40% от гласовете на парламентарните избори са за "ДПС-Ново начало").
- Община Белица: 1 560 000 лв. (67% от гласовете за "ДПС-Ново начало").
- Община Сатовча: 5 357 371 лв. (64% от гласовете за "ДПС-Ново начало").
- Община Якоруда: 2 400 000 лв. (73% от гласовете за "ДПС-Ново начало").
- Община Сърница: 1 000 000 лв. (83% от гласовете за "ДПС-Ново начало").
- Община Джебел: 911 377 лв. (84% от гласовете за "ДПС-Ново начало").
- Община Черноочене: 1 402 845 лв. (70% от гласовете за "ДПС-Ново начало").
Особено впечатление прави, че само за изграждането на Географска информационна система на Пловдив са отпуснати цели 20 000 000 лв. Още: Безвъзмездно за 10 години: Правителството даде на Пеевски сградата на НДСВ на "Врабча"
Подозрения за купуване на гласове
Финансовите разпределения предизвикват сериозни съмнения за политически мотивирано възнаграждаване на общини, в които са регистрирани данни за контролиран вот и изборни измами на парламентарните избори на 27 октомври 2024 г., пишат от ПП-ДБ.
На практика, според коалицията, това представлява купуване на гласове с държавни средства, което обезсмисля заложената в бюджета инвестиционна програма за общините. Целта на тази програма беше да се гарантира справедливо разпределение на средствата и да се прекрати практиката на раздаване на средства на "заслужили" общини. Още: НСО шикалкави за охраната на Пеевски, било опасно да се каже дали го пазят
Липса на прозрачност и контрол
Средствата, отпуснати чрез постановления на Министерския съвет, се отличават от тези по националната общинска програма. Те не изискват предварителна документация като разрешителни за строеж или проведени обществени поръчки и се предоставят като 100% аванс към общините, без да са обвързани със завършен етап на изпълнение.
Тази практика поражда опасения за липса на контрол върху разходването на държавни средства и за насърчаване на клиентелистки подходи в управлението.