"Това въобще не е стил на Министерството на финансите. Това са изречения, вкарани с политически контекст и писани от политик".
Така бившият премиер Иван Костов коментира докладът на служебния финансов министър Росица Велкова, след който се заговори за фалит на държавата. По думите на Костов докладът представлява "оценка на рискове, направена от некомпетентен човек".
Припомняме, че след като изтече въпросният доклад Велкова свика спешна пресконференция, на която обяви, че служебния кабинет ще внесе проектобюджет на държавата в новия парламент. В документа се предупреждава за възможна промяна на валутния курс и нужда от прибягване до помощта на МВФ. Какви мерки предлага служебния кабинет - вижте тук.
Според Костов реална основа имат страховете на Министерството на финансите, че при заложените политики за ръст на минимална заплата и на пенсиите се очертава невъзможност да се влезе в дефицит в рамките на 3%.
ОЩЕ: Ресторантьорите готови да вдигнат цените, за да избегнат фалитите
"Нивото на моето разочарование ме кара много внимателно да наблюдавам поведението на политическата формация, за която ще гласувам. Ако те не изпълнят задължението си да вкарат бюджетния дефицит в рамките на 3%, аз няма да гласувам повече за тях", посочи бившият премиер относно предстоящия парламентарен вот.
Бившият премиер допълни още, че свалянето на инфлацията не може да стане с еднократни мерки, а България няма как да очаква отстъпки за присъединяване към еврозоната, ако нарушава и двата показателя - прага за инфлацията и условието за бюджетния дефицит.
ОЩЕ: Икономисти: Действията на финансовия министър вредят на репутацията на България
Заради геополитическата обстановка има опасност България да бъде отклонена от европейското си развитие, смята Костов.
"Рискът за нас е много голям, защото сме в периферията на Европа, не сме в „Шенген“, не сме в еврозоната. Ако нещо се откърти от ЕС или бъде изоставено на бурите на съдбата, това ще бъде периферията. От геополитически съображения единствената детерминанта, по която трябва да се движи България, е да влезе във вътрешния интеграционен кръг - в еврозоната и в Шенген. Иначе няма как да посрещнем тези рискове", аргументира се той пред "Блумбърг ТВ".
ОЩЕ: Икономист: Как може финансов министър да сбърка прогнозата за дефицита с цели 4%?