Актуализацията на бюджета измести дневния ред от Консултативния съвет при президента. Иначе Консултативният съвет по национална сигурност е бил изключително информативен и полезен, но председателят на парламент Ива Митева смята, че мястото на актуализацията не е в президентството, а в парламента.
"Актуализацията на бюджета малко постави двете страни в особено положение. Ние народните представители смятаме, че мястото за обсъждане на бюджета е в НС. Каквито и нови ситуации да възникват, мястото за дебат е в НС. Смятам, че фокусът малко беше изместен. Смятам, че не беше мястото в президентството да бъдат дебатирани тези въпроси", каза Митева.
Тя добави, че още в сряда ще бъдат сформирани парламентарните комисии, а тя е получила уверението на колегите си, че вече в сряда тази седмица ще има заседание на бюджетната комисия. Сформиране на комисии, което е част от конституирането на 46-то народно събрание, се забави този път изключително много, като до този момент няма такива и не се провеждат заседания с изключение на временните комисии. Председателят на НС обясни, че забавянето идва по молба на парламентарни групи, които са поискали още време, за да уточнят депутатите си.
"Разбирам, че президентът е изправен пред специфична ситуация - пред президентски избори, пред съставянето на ново служебно правителство, при служебно правителство - но отговорността за актуализацията на бюджета е на Народното събрание."
Ива Митева посочи още, че най-вероятно актуализацията ще влезе в парламента, нагласата е тя да се подкрепи на първо четене, а съответните парламентарни групи ще внесат поправки. Такива намерения имат от "Има такъв народ", а и от БСП дадоха такава заявка.
Най-вероятно "Има такъв народ" ще поемат председателството на комисиите, свързани с конституционни и правни въпроси, бюджет и земеделие. На Консултативния съвет е взето решение финансовият министър Асен Василев да изготви и примерна сметка за актуализация с оглед на изключително динамичната ситуация в Афганистан и необходимостта страната да се подготви за мигрантска вълна.
Полицейското насилие по време на протестите Председателят на Народното събрание обясни, че е свикала извънредно заседание на парламента утре заради шокиращите кадри на полицейско насилие по време на протестите през лятото на 2020 г. Според нея целият народ се е възмутил след изнесените видео материали. "Вярно е, че събитията са били преди повече от 1 година, но обществото не разбра какво се случи след това." Ива Митева е поканила битите от полицаите деца, за да видят как народните представители ще ги гледат в очите - "за да видят да видят дебата и как депутатите изпълняват своите задължения".
Председателят на парламента обясни, че очаква доклад от главния прокурор Иван Гешев и от него да стане ясно какви мерки са били предприети, има ли наказани лица и докъде са стигнали разследванията. Митева отхвърли възможността обвинител №1 да не го направи, както и посочи, че не смята за меродавна тезата на Иван Гешев, че едно такова викане негово не е законово. По-рано днес Гешев заяви, че изслушването му в Народното събрание би нарушило принципа за разделение на властите, добави тя по БТВ
Съгласувана е декларация на Народното събрание, с която да се осъди полицейското насилие. В нея се определя актът за нечовешки и унизително третирани, настоява се за наказание на виновните и за това, че не бива да се допускат повече такива действия. Митева уточни, че "за" подобен документ вече са се обявили от ИТН, БСП, "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме". На този етап съгласие за такава декларация не е заявена от ГЕРБ и ДПС.
"Не трябва да бъдем безразлични", посочи председателят на Народното събрание.