Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Искра Михайлова: Ще изискаме отчет и анализ на дейностите по Зелената сделка

11 март 2021, 12:52 часа • 15114 прочитания

„Ще поискаме отчет на дейността по Зелената сделка до момента, както и обективен анализ на рисковете и възможностите пред България. Това е основен приоритет за региона на Стара Загора, както и на околностите, засегнати от този енергиен преход“, заяви пред БНР Искра Михайлова, водач на листата на партия Възраждане в Старозагорски и Сливенски многомандатен район.

Тя допълни, че ако гражданите им гласуват доверие, Възраждане ще продължи да защитава теми, с които вече е позната в региона, като преразглеждането на концесионните договори за добив на природни богатства спрямо българския национален интерес, както и осъществяването на контрол върху институциите, които се занимават с управлението на отпадъците. Но ще постави фокус и върху Зелената сделка.

„Смятаме, че още преди България да положи подпис под този договор, трябваше засегнатите групи граждани да бъдат запознати с доклад от оценката на въздействието, включващ: екологичните, социалните и икономическите последици, включително последиците за малките и средните предприятия и конкурентоспособността ни. Такъв доклад не сме намирали и със сигурност не е представен и публично обсъждан в България“, коментира Искра Михайлова.

Тя напомни, че тежестта от това споразумение някак падна основно върху региона на комплекса „Марица-изток“, но всъщност Зелената сделка изисква въглероден неутралитет, а не затваряне на точно този минно-енергиен комплекс.

Въглероден неутралитет може да се постигне чрез осигуряване на поглъщането на въглеродния диоксид, а това е функцията на горите. Тук има още едно противоречие, защото знаем как се управлява дърводобива и колко незаконни сечища има“, каза Михайлова. Тя отбеляза още, че България е страната с най-енергийно интензивната икономика в Европа.

Икономиката ни е повече от 3 пъти по- енергоемка и енергийно зависима от европейската. България трябва да работи за подобряване на точно тази енергийна ефективност. Опаковането на една сграда със стиропор обаче не покрива енергийната ефективност на една сграда, добави Искра Михайлова.

„Санирането би следвало да включва обследване и назначаване на конструктивно възстановяване, усилване или основен ремонт, възстановяване на общи части, на фасада и покрив, ремонт или подмяна на системите за охлаждане, или отопление.

Включително и газифициране на сградата и присъединяване към градската газопреносна мрежа. Може да включва и изграждане на системи за ВЕИ (соларни панели или друг вариант). И много други мерки могат да бъдат предприети преди да казваме, че нямаме други шансове за Зелената сделка“, каза още водачът на листата на Възраждане в Стара Загора и Сливен.

Искра Михайлова припомни, че от комплексите с въглищните централи зависи и енергийният суверенитет на България и това не бива да бъде забравяно.

Основните приоритети, с които Възраждане влиза в предизборната кампания, са още образованието, здравеопазването и доходите, както и борбата с демографската криза.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес