Проблем с правителствения самолет, Иран е отказал достъп до въздушното си пространство.
Правителственият самолет е притежавал необходимите дипломатически разрешения за полет над иранското въздушно пространство, каза в Рияд, Саудитска Арабия, вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева. Полученият в последния момент отказ за прелитане е необясним и поради тази причина днес в МВнР в София е извикан временно управляващият иранското посолство у нас, съобщиха от правителствената информационна пресслужба.
След като екипажът е получил искането за излизане от иранското въздушно пространство, той се е върнал към Турция и със съдействието на турските власти е получено разрешение за осъществяване на полета над иракска територия, обясни вицепремиерът.
От Министерството на външните работи (МВнР) потвърдиха пред Actualno.com за инцидента, като уточниха, че самолетът на българската делегация е пристигнал вчера следобяд (28 ноември) в Рияд и е преминал през въздушното пространство на Турция и Ирак.
Захариева изрично подчерта, че българската страна е имала официално издадено разрешение за преминаване през територията на Иран и за отиване, и за връщане, още преди осъществяването на полета и всякакви твърдения за липса на разрешение и неспазване на процедурите, са неверни и спекулативни.
Припомняме, че в края на миналата седмица заместник-командирът на Революционната иранска гвардия бригаден генерал Хосейн Салами отправи доста остри думи към Европа. Според него, ако ЕС вижда в Иран заплаха и се отнася към Иран като към враждебна страна, то Иран няма проблем да увеличи обхвата на своите ракети, за да може да удари точки на Стария континент.
„Нашите ракети достигат до 2000 километра, но ние сдържаме обхвата не защото не можем технологично да го увеличим – следваме стратегическа доктрина“, каза Салами, цитиран от иранската държавна агенция ФАРК.
Салами говори след като Франция настоя за „безкомпромисен диалог“ с Иран относно иранската ракетна програма и евентуално сключване на специално споразумение само за програмата, което да не влиза в международното ядрено споразумение (СВПД).