Институтът за пътна безопасност (ИПБ) сезира главния прокурор Иван Гешев за извършване на "обективна и всестранна проверка" на действията и бездействията на служебния министър на регионалното развитие Иван Шишков и на назначения от него Управителен съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Според ИПБ щетата за държавния бюджет и българските граждани може да достигне няколко милиарда лева.
ОЩЕ: Богдан Милчев обвини Шишков в корупция, знаел за негова среща с Велико Желев (ВИДЕО)
Конкретните поводи за сигнала са свързани с: АМ „Хемус“ и АМ „Струма“; договори за поддържане – превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации – на републиканските пътища; укрепване на обекти, засегнати от геодинамични процеси и явления, и др.
В позиция, разпространена до медиите, от ИПБ изброяват откритите от тях нередности по АМ „Хемус“, за които сезират Гешев. За изграждането на магистралата според тях е приложена порочната „инхаус“ процедура, като изпълнението е възложено на „Автомагистрали“ през 2018 г. Преведени са аванси на фирми, за които и към настоящия момент не е ясно на база на какви критерии е определен размерът им. Тук става въпрос за участък от Боаза до пресичането с път I-5 Русе – Велико Търново.
„По времето на управлението на министър Шишков напредъкът е минимален и въпреки преведените аванси не са разпоредени и набелязани конкретни мерки, в резултат на което през 2022г. нищо не е направено“, смятат от ИПБ. Бездействие ИПБ откриват и при доизграждането на „Хемус“ от км 222+000 до км 310+940.
Според Института пътна отсечка от пътя Калотина – Ихтиман още не е въведена в експлоатация, което показва „бездействие на министър Шишков и УС на АПИ“. Напредък нямало и по отсечка от АМ „Европа“, а проблеми с плащане на аванси, за които министърът е отговорен според ИПБ, има и за пътя Русе – Велико Търново.
Проблеми Институтът открива и при АМ „Струма“. Според тях тунел „Железница“ е готов, но е неизползваем поради регистрирани свлачища, като така бил заобиколен ЗОП – Законът за обществените поръчки. Шишков не е направил нищо и за решаване на проблемите на инфраструктурния проект за лот 3.2. на трасето „Крупник - Кресна“.
Относно договорите за поддържане на републиканските пътища, ИПБ заявяват, че министър Шишков не е одобрил финансовата рамка и поименния списък на обектите, изграждани от АПИ през 2022г., като с това „индиректно е позволил безразборно и субективно плащане от страна на УС на АПИ“. В сигнала се добавя, че Шишков е заобиколил ЗОП и Закона за държавния бюджет, с което се позволило да бъдат завършени над 100 незаконни обекта, възложени от правителството на Бойко Борисов.
„Въпреки рекордния за годините бюджет за поддържане на републиканската пътна мрежа, няма данни през 2022г. министър Шишков да е упражнил контрол и така е допуснал неправилно разпределение и възлагане на наличния финансов ресурс на АПИ, като резултат от това е налице дефицит в размер на около 1.5 милиарда лева“, смятат от ИПБ.
А по въпроса за укрепване на обекти, засегнати от геодинамични процеси и явления в сигнала пише: „Не е известно министър Шишков да е предприел действия да защити и администрира авансово преведените по времето на правителството на ГЕРБ публични средства в размер около 200 милиона лева и да е изискал от УС на АПИ да предприеме конкретни действия по укрепването на тези свлачищни участъци, като преминаването през тях представлява опасност за възникване на тежки инциденти“.