Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Импийчмънт на Румен Радев. Възможен ли е?

05 февруари 2020, 14:30 часа • 33714 прочитания

С въпроса на главния прокурор до Конституционния съд ние влязохме в подготовка за импийчмънт на президента Румен Радев. Тази теза защити пред БНР политологът Даниел Смилов.

Според него, питането на Конституционния съд от страна на главния прокурор Иван Гешев би било безсмислено, ако не е част от подобен план - да се задейства процедурата за импийчмънт на президента Румен Радев.

Припомняме, че изненадващо главният прокурор потърси тълкуване от КС на чл. 103 от Конституцията и за възможностите за разследване на президента по обвинение за "държавна измяна". След това прокуратурата извади СРС-та срещу Радев с обяснение, че всъщност не са такива. Сагата между прокуратурата и президентството прие и гротескни размери, чийто връх сложи премиера Бойко Борисов, който вчера нарече секретарят на президента - "келеш", а журналистите - "мисирки". Щеше да е смешно, ако не беше тъжно, направо страшно - ВИЖТЕ ЗАЩО.

Според политолога Даниел Смилов думите на депутатите от ГЕРБ и особено на Георги Марков от народната трибуна днес потвърждават тази политическа логика. (ВИЖТЕ ОЩЕ КОМЕНТАРИ)

Actualno.com припомня, че Марков заяви в парламента в сряда: "Ние ще решим, защото имаме достатъчно брой депутати по волята на българските избиратели дали да искаме импийчмънт (на Румен Радев) или не. Можем да вкараме такава процедура, когато чуем решението на Конституционния съд."

Думите му са реакция на обръщението на президента Румен Радев към нацията, по време на което той сне доверието си от правителството на премиера Бойко Борисов. Подробности ЧЕТЕТЕ ТУК.

Даниел Смилов обясни и каква е процедурата:

"Импийчмънт е процедура за политическа отговорност. По нашата Конституция президентът не може да бъде разследван наказателно, единственият начин е той да бъде отстранен и процедурата е политическа. Това означава, че Народното събрание трябва да вземе решение с квалифицирано мнозинство и след това казусът отива в Конституционния съд и той се произнася дали президентът е извършил нарушение на Конституцията, или е извършил държавна измяна".

Ако президентът бъде свален от власт, вицепрезидентът ще поеме поста му, след което трябва да се проведат избори за държавен глава.

Възможно ли е постигането на мнозинство от 2/3 в този парламент?

Според Даниел Смилов в този парламент е трудно постижимо конституционно мнозинство от 2/3. И най-вероятно такава процедура въобще няма да бъде започната. Но според него все повече партии в НС доближават позицията си към тази на управляващите. (ОЩЕ КОМЕНТАРИ). Според Смилов от опозицията единствено БСП възприемат аргументите на президента, защото ДПС не искат предсрочни парламентарни избори.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес