Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономическата комисия единодушно подкрепи президентското вето за приватизацията

25 юли 2018, 15:35 часа • 1577 прочитания

С пълно единодушие депутатите от парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм подкрепиха наложеното от президента вето върху последните промени в Закона за приватизацията и следприватизационен контрол, предаде БГНЕС.

На провелото се извънредно заседание членовете на комисията се съобразиха с изложените от държавния глава Румен Радев мотиви и отхвърлиха върнатите за повторно разглеждане текстове, които предизвикаха общественото недоволство и бяха определени като лобистки.

"Ако някога сме искали редник Киро или редник Раян да пазим, нямало е да заведем дело срещу KGM Maritime Shiping AD". Това каза министър-председателят Бойко Борисов в началото на правителственото заседание по-рано днес. Поводът за изявлението на премиера бе тъкмо спорният законопроект за приватизация и следприватизационен контрол.

От Парламентарната група на ГЕРБ съобщиха, че ще подкрепят мотивите на държавния глава. Заради промените обаче ГЕРБ бе обвинена в лобизъм. Случаят предизвика спор в коалицията след като през април 2017 г. Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата излезе с решение, с което позволи договорът за приватизация на Българския морски флот (БМФ) да бъде променен. По този начин бе създадена опасност приватизационните договори да могат да бъдат променяни по всяко време, въпреки че е забранено по закон.

Що е то поправката "Домусчиев"?

"Поправката Домусчиев" предвиждаше приватизаторът да не се придържа към специфичните задължения на приватизирано дружество, пряко свързани с предмета му на дейност, за повече от 5 години. Разбира се, типично за България, тази поправка влезе в сила със задна дата. Със законовата промяна Кирил Домусчиев ще си спести плащането на неустойки за неизпълнение на приватизационния договор за "Български морски флот", които са близо 60 млн. лева.

Промяната постилаше килим и пред купувача на "Булгартабак холдинг", свързван с Делян Пеевски - по принцип той е длъжен да запази предмета на дейност дълго, но сега "дълго" вече е с друг времеви ракурс. Другият печеливш от прокарването на промените би бил бъдещият партньор на Пеевски във вестникарските му дружества "Ню имидж", който купи преди 12 години "Бояна филм". "Ню имидж" има задължение да не продава земята на киноцентъра в престижния столичен район за 20 години, но с въпросните поправки, задължението би останало.

Измененията бяха внесени от депутати от "Обединените патриоти" - "Атака" (Николай Александров) и ВМРО (Емил Димитров - Ревизоро), а вицепремиерът Валери Симеонов (лидер на третия участник в патриотичната коалиция НФСБ) ги свърза с интересите на бизнесмените Кирил и Георги Домусчиеви, които по негови оценки трябва да платят 58 млн. лв. неустойки за неизпълнени задължения след приватизацията на Българския морски флот преди 10 г. Симеонов дори заплаши, че НФСБ ще напусне управляващата коалиция, ако законът бъде приет, но това засега не се е случило.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес