Страната ни няма време за още едни избори. Това каза лидерът на „Демократична България“ Христо Иванов в предаването "Лице в лице" по БТВ. Коментарът му дойде, след като Асен Василев върна мандата на президента Румен Радев неизпълнен.
"Има опасност да се повтори всичко и да изпуснем прозореца, който е необходим за важни задачи. Заради това, ако ни дадат третия мандат, ще направим всичко да направим правителство. Не толкова политическо", допълни той.
"Ако погледнем чисто партийно, вероятно за всички нас е по-добре да има избори. Социологията показва нарастваща подкрепа и за нас, и за ПП, и за БСП. Но страната няма време“, каза Иванов. Той каза още, че България има реална възможност да направи крачка към приемането на еврото и Шенген. "Това е периодът, в който трябва да стартираме усвояването на Плана за възстановяване, да се справим с инфлацията и енергийната криза", каза още Иванов.
Лидерът на ДБ обясни, че ако третият мандат отиде при тях първо ще се направи една декларация, която да установи в НС дали има подкрепа за националните приоритети. И чак тогава ДБ ще се опита да състави кабинет. Христо Иванов предложи обединение около премиер от технократски тип до 1 ануари 2024 г. - датата за присъединяване към Еврозоната. Според него правителство с такъв министър-председател и отдръпнати партии, без участие на знаковите им политически лица, може да преведе страната през следващите година и половина. "Мога да разговарям и с Тошко Йорданов, и със Слави Трифонов", заяви Христо Иванов, като илюстрация за важността на диалога, но добави, че за подкрепа от ГЕРБ все още е рано да се говори, защото партията не се е променила.
"Политика се прави от хора със силно его, много е лесно човек да се увлече. Но ние сме там, за да вършим народната работа. Има чудовищни кризи пред България и много важни възможности. Длъжни сме, в името на надеждата на хората да вървим напред, да избегнем пропастите, които се отварят, и да разговаряме. И ще разговаряме, независимо от всякакви лични истории, спокойно, възпитано, прагматично", заяви Иванов.
Според него има нетърпимост между партиите, но когато се гледат отделните теми се оказва, че отделните формации могат да се обединяват около идеи. Като пример той посочи приемането на актуализацията на бюджета с 230 гласа.