Много ме смути формулировката на президента относно избора на г-н Чолаков за председател на Върховния административен съд (ВАС) - че ще даде шанс на новия ВСС пак да го избере. Това заяви председателят на най-голямата съгласно резултатите от последните парламентарни избори дясна партия Христо Иванов.
В случая става въпрос за придобити от Чолаков с цесии имоти край морето, на територията на община Балчик - два в село Стражица, шест парцела в село Ляхово и три в село Гурково, които обаче той не е декларирал пред Сметната палата. Обяснението на Чолаков е, че той всъщност сключил предварителни договори за тези имоти и окончателно ще ги придобие чак през 2021 година.
Президентът трябва да поиска без никакви уговорки проверка за някои много странни имотни сделки на Чолаков. Държавният глава трябва да постави условие изборът за председател на ВАС да бъде мотивиран и да покаже на ВСС, че ако продължава с това поведение, няма да одобрява. Президентът се опитва да седне на два стола – няма да стане, трябва да видим ще избере ли да застане на страната с борбата с корупцията, смята Иванов.
Според Христо Иванов парламентът е провел по-лоша процедура за избор на нов ВСС, отколкото през 2012 година. Искра Фидосова тогава поне спази формално правилата, сега нямаше въпроси от гражданските организации, нямаше питания от депутатите в комисиите, заяви бившият правосъден министър пред bTV.
Управляващи и опозиция нищо не значи в България, подчерта Иванов, като даде пример – Борисов не смее да освободи Калин Митрев (бел. ред. – съпругът на Ирина Бокова) от ЕБВР, защото е обвързан много тясно с няколко партии, включително БСП. Той даде пример и как това се вижда отвън – когато в речта си за състоянието на ЕС председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер поиска България да влезе в Шенген, Германия и Холандия веднага са опонирали, че има още много работа да се свърши, преди това да се случи.
В Европа може да ползват Борисов за дребни поръчки, но нямат илюзии – това нещо ще се промени тогава, когато бъде премахната зависимостта от Пеевски, каза Иванов. Знаете ли какво е общото между Юрий Чайка (бел. ред. – главният прокурор на Русия) и Сотир Цацаров – Сергей Магнитски. Г-н Чайка е заподозрян за корупция срещу себе си, която отказва да разследва. Същото се опитват да направят в България – връщане на един квази тодорживковски режим. Идването на г-н Чайка може да е свързано с конкретен повод, но няма как да го разберем, добави Иванов, намеквайки, че главният прокурор на Русия идва заради броженията във военно-промишления ни комплекс. И поиска главният прокурор, както и премиерът, да бъдат питани защо не е ясно каква е програмата на Чайка в България и с кого ще се среща.