“Демократична България съзнава, че страната има нужда от управление и че единственият шанс за това е около третия мандат. Същевременно ние имаме много ясни ангажименти в нашето предизборно споразумение - два пъти сме се явили с него, включително по отношение на БСП, че не можем да подкрепим правителство с техен мандат”, заяви съпредседателят на обединението Христо Иванов на въпрос на журналисти след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност при президента.
Той обаче посочи, че хипотезите за покрепа или не около третия мандат не биха имали смисъл, ако партия “Има такъв народ” не промени позицията си за неподкрепа при никакви условия.
“Парламентарната аритметика е много ясна - без ИТН такъв разговор изобщо няма смисъл да се води от наша гледна точка, защото ние не можем да участваме в правителство, което се ползва с подкрепата на ГЕРБ и ДПС. Ако те си променят позицията, според нас е много важно да започнат предварителни разговори за намиране на формула, което може да ни позволи да оползотворим третия мандат при всички ограничения, които имат различните партии, които биха могли да участват в него. Такава формула е възможно да се намери, тя ще бъде трудна и затова призивът ни е за преговори преди това”, посочи Христо Иванов.
На въпрос за задаваща се мигрантска вълна заради ситуацията в Афганистан той каза, че темата е била обсъдена на КСНС, доколкото става въпрос за криза, чието развитие тепърва предстои. Според него е рано да се оцени в пълна степен сериозността на ситуацията, но със сигурност става дума за висок риск за България.
Попитан за ковид кризата Иванов посочи, че България навлиза в нова вълна и е необходимо държавата да се мобилизира, “за да се отговори на ситуацията по възможно най-ефективния и щадящ всички начин”. Той изрази и волята на “Демократична България” да бъдат подкрепени и българските здравни работници, които са на първа линия.
По темата за актуализацията на държавния бюджет Христо Иванов увери, че обединението ще участваме много сериозно в разговорите, но изрази притеснението си, че бюджетът е така конструиран, че залага на очакваните средства по Плана за възстановяване.
“Перспектива за неговото влизане в действие е неясна, защото от една страна ЕК очаква това да се случва от редовно правителство, от друга страна поставя две доста твърди изисквания по отношение на реформа в енергийния сектор и в правосъдието, конкретно по отношение на главния прокурор. Тези политически обстоятелства - да имаме и постоянно правителство, и задвижена реформа в енергийния сектор и по отношение статута на главния прокурор, изискват не просто парламент, не просто мнозинство, което да излъчи правителство. Изискват конституционно мнозинство”, каза Христо Иванов. Той определи ситуацията като изключително сложна и посочи, че “Демократична България” ще работи затова да се осигури финансова предсказуемост и стабилност и същевременно да се решат политическите и институционални задачи в енергетиката и правосъдието.