България може да вложи 50 милиарда евро в реална модернизация, работни места и развитие на институциите през следващите две години, за да осигури европейско качество на живот на гражданите си. Това заяви пред гражданите на Варна Христо Иванов от обединението между “Демократична България” и “Продължаваме промяната”. Според него България трябва да привлече нови инвестиции, да модернизира армията и енергетиката си и да завърши съдебната реформа, така че да има един закон за всички, вместо страх от рекет и безнаказаност.
“Заставаме пред вас като екип, а не просто като коалиция и номер на регистрация в ЦИК. Ние гледаме в една посока, имаме преплетени каузи и биографии, оказали сме, че не сме част от проблема, а фундаментална част от решението му. Ние искаме смело, амбициозно и реформаторско управление. Можем да го направим, колкото и да е трудно. Ако искате приказките да станат действия, дайте ни мандат за управление”, каза още Христо Иванов в присъствието на водача на листата Даниел Лорер, Стела Николова, Ивайло Митковски, Кристиана Стоянова и останалите кандидати от варненската листа на обединението.
Според Иванов е особено важно коя политическа сила ще получи инициативата и първия мандат, за да заложи и реализира приоритетите си. Лидерът на “Да, България” напомни, че на хартия много партии подкрепят влизането в еврозоната, но единствено ПП и ДБ са подкрепили нужните за целта промени в Кодекса по застраховането, които бяха условие за присъединяването ни към нея. “Търсим подкрепата на гражданите, за да прекратим безвремието и политическата криза, да реализираме приоритетите си и да създадем истински реформаторско правителство, което да придвижи България напред.
Иванов подчерта още, че образованието е ключова инвестиция в бъдещето, а модернизацията му е сред водещите приоритети в програмата на обединението. Принципът “парите следват ученика” трябва да бъде сменен с “парите следват качеството”, за да може всяко българско дете да има гарантиран достъп до качествено образование. Според Иванов стандартите в българското образование трябва да бъдат изравнени с най-добрите международни стандарти, а компетенциите, усвоявани от децата в училище, следва да им послужат на пазара на труда. “Заплатите на учителите и на всички служители в образованието трябва да се повишат, така че това да остане наистина престижна професия за най-добрите специалисти”, заключи Иванов.