Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Групата за демокрация в ЕП недоволна от отговорите на българските власти, привиква ги пак

15 декември 2020, 12:59 часа • 11320 прочитания

Мониторинговата група за демокрация, основни права и върховенство на закона в Европейския парламент не е доволна от отговорите, получени на допълнителните писмени въпроси от българските власти, които им изпрати след изслушване през август, предава БНР. Групата е известна още като комисията LIBE.

Затова тя отново ги кани на заседание на 17 декември, това съобщи пред журналисти евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева.

В Брюксел един от ангажиментите на Йончева, който има отношение към проблемите в България, е участието ѝ в мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент. В нея влизат едва 14 европейски депутати и сред тях досега нямаше български представител.

Ситуацията в България е обект на изследване на групата от лятото на 2020 г. На 28 август премиерът Бойко Борисов трябваше да бъде изслушан, но не се яви. Нещо, което преди него не си е позволявал нито един министър-председател, коментира Елена Йончева. Тя припомни, че мониторинговата група е изслушвала премиера на Малта Джоузеф Мускат, както и премиера на Словакия Роберт Фицо.

Припомняме, че Бойко Борисов изпрати в края на август вицепремиера Екатерина Захариева и други представители на български институции да отговарят на въпросите на европейските депутати. По настояване на евродепутатите трябваше да се явят лично премиерът и главният прокурор Иван Гешев.

Изслушването на заместващите ги пратеници не беше удовлетворително и затова в България бяха получени допълнителни писмени въпроси. Мониторинговата група не е доволна от отговорите на българските представители и отново ги кани на следващото заседание на 17 декември.

Припомняме още острата реакция на нидерландския евродепутат Софи инт’ Велд пред EURACTIV след заседанието на Групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права тогава."Нашата група ще продължи темата за корупцията в България и ще изпратим допълнителни въпроси до много от участниците (в тогавашното заседание – б.р.), защото времето не ни стигна да влезем в детайли". Евродепутатите бяха изразили намерение да изслушат премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев за тревожната ситуация с корупцията в страната. Вместо тях се появиха вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева и заместник-главният прокурор Красимира Филипова. Софи инт’ Велд гарантира, че темата няма да бъде забравена. "Ще има и други поводи да се върнем към темата. Идния месец Европейската комисия ще представи първия си годишен доклад за върховенството на закона във всички страни членки. Ще има и други поводи да се върнем към темата", каза тя пред EURACTIV. Групата за наблюдение на демокрацията и върховенството на закона е част от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, известна като комисията LIBE. Нидерландският евродепутат обясни, че заседанието е било закрито заседание и нямам право да коментира дискусията по същество.

През август от прокуратурата не дадоха никакво обяснение какво точно е възпрепятствало главния прокурор да отиде на изслушването, а да изпрати заместничката си Красимира Филипова. 

УТОЧНЯВАЩИТЕ ВЪПРОСИ КЪМ БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАСТИ!

Още:

Вместо Гешев и Борисов - Захариева обясни пред ЕП за корупцията в България

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес