Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Граждани искат новият парламент да се заеме със законите, свързани с природата на България

18 април 2017, 14:15 часа • 1747 прочитания

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България“ призовава законотворците в новия 44-ти парламент да обърнат внимание на няколко закона, които могат да окажат сериозно въздействие върху природата на България, сечите на гори и застрояването на Черноморието и високите планини. Това съобщават от WWF България в писмо, изпратено до медиите. 

Закон за концесиите

Законът за концесиите беше приет набързо в последните часове от работата на предишния парламент. След обществени протести президентът Румен Радев наложи вето на закона, който беше върнат в парламента. Законът за концесиите е в нарушение на обществения интерес заради новите процедури за възлагане на концесии, финансирането на дейностите и контрола върху тях.

Предишното правителство даже отказа да организира обществена дискусия с авторите на закона от частно адвокатско дружество, въпреки че природозащитниците настояваха за това. Същото адвокатско дружество е дългогодишен консултант на Министерство на околната среда и водите по проблемите с концесията в Национален парк Пирин. Новият закон обаче разрешава проблемите, свързани с тази концесия, в полза на концесионера.

Закон за устройство на територията (ЗУТ)

Българският парламент имаше срок до края на януари 2017 г. да измени Закона за устройство на територията (ЗУТ), така че гражданите да могат да обжалват незаконосъобразни устройствени планове и разрешителни за строеж. В противен случай България може да влезе в процедура по изключване от Орхуската конвенция. Затова коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" предупреди в началото на годината.

Орхуската конвенция е най-сериозното международно споразумение за защита на гражданските права в областта на екологията. България e ратифицирала конвенцията през 2003 г. Ефективното й прилагане насърчава и усъвършенства диалога и взаимодействието между обществеността и публичните институции в областта на опазването на околната среда.

В програмата на Народното събрание преди разпускането му беше включено изменение на ЗУТ, но в него липсва опция за предоставяне право на гражданите да обжалват незаконосъобразни устройствени планове и разрешителни за строеж ". Това изискване е залегнало в решение V/9d от срещата на държавите членки към Орхуската конвенция от 1 юли 2014 г. Срокът за изпълнение на решението изтече на 31 януари 2017 г.

Законите за туризма, горите и земеделските земи

В края на 2016 г. тогавашният министър на туризма в оставка Николина Ангелкова и екипът й опитаха в последния момент да прокарат отново скандални поправки за строителство на нови ски писти чрез законите за горите и за земеделските земи.

Тогава те предлагаха право на строеж върху поземлени имоти в горски територии без промяна на предназначението на територията да може да се учредява за изграждане на „ски писти, станции и стълбове на лифтове и влекове, включително за нуждите на основен ремонт, реконструкция, подмяна и/или модернизация на съществуващи“. Това щеше да облагодетелства изграждането на нови писти и лифтове в Природен парк Витоша и в горите между Пампорово и Чепеларе. Заради подобни промени имаше продължителни протести през 2012 г., кулминирали с блокирането на Орлов мост за няколко поредни нощи и президентско вето, завършва писмото на гражданските организации.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес