Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горещ исторически спор по оста СССР се заформи между БСП и ГЕРБ в парламента

22 май 2020, 15:30 часа • 9215 прочитания

Изключително остра разпра възникна по време на парламентарния контрол между външния министър Екатерина Захариева и депутати от БСП. Причината беше декларацията, която шефът на МВнР подписа в началото на май т.г. съвместно със свои колеги от редица източноевропейски държави и САЩ по повод 75 години от края на Втората световна война. В документа критично се наблягаше на насилственото присъединяване на Източна и Централна Европа към съветския блок след войната.

Това не се хареса на социалистите, които поискаха от Захариева обяснение защо е подкрепила документа.

"Какъв точно е българският интерес, за да подпишете тази декларация? Това попита социологът и депутат от БСП проф. Иво Христов и продължи с въпроси към Захариева, касаещи историческата й подготовка.

Известно ли Ви е, че, ако не бе категоричната позиция на Съветския съюз на Парижката мирна конференция, границата между България и Гърция щеше да минава на 30 километра южно от Пловдив, т.е. около Бачково, попита Христов от парламентарната трибуна.

"Известно ли Ви е, че, ако не е бил Съветският съюз, Пиринска Македония щеше да е в границите на Югославия? Известно ли Ви е, че, ако не е бил Съветският съюз, размерът на репарациите, които България трябваше да плати като присъединила се към Тристранния пакт страна, щеше да ни срине икономически, предизвиквайки трета национална катастрофа?

Известно ли Ви е, че, ако не е бил Съветският съюз, плановете на т.нар. съюзници предвиждаха елиминирането на България като страна, създаваща проблеми на балканските ѝ съседи? В качеството си на външен министър имате ли представа и историческа образователна подготовка какъв документ подписвате? Ако - да, защо го подписахте? Ако - не, защо го подписахте?“

„Като народни представители в парламентарната република България, научихме за това от медиите ... Съдържанието на декларацията е спорно от гледна точка на дипломацията, най-малкото защото обвиненията към Съветския съюз съдържат спорни исторически факти, които водят до неправилни исторически интерпретации”, упрекна я и червеният депутат Александър Паунов.

Захариева контраатакува, че левите поставят под съмнение „историческата истина за тоталитарния режим 30 години след падането му”. „Наистина бившият Съветски съюз и Червената армия дадоха най-много жертви. В същото време народите на Централна и Източна Европа платиха много висока цена – с репресии, със загуба на суверенитет”, поясни външният министър. По думите й декларацията е политически документ, а не международен договор, което означава, че не се налага да се консултира с парламента.

"Вие очевидно считате, че познавате историята по-добре от подписалите декларацията министри, вие привидяхте явно нещо - там никъде не се споменава Съветският съюз, посочи Захариева.

След това Захариева и социалистите започнаха продължителна размяна на въпроси, започващи със „Знаете ли, че ...”, като всеки предлагаше исторически факти в подкрепа на своята теза. Намесени бяха Пиринска Македония и Югославия, положението по фронтовете, следвоенните репарации, претенциите на Гърция и какво ли още не.

"Знаете ли, че - така трябва да започна. На 5 септември СССР обяви война на България въпреки, че на 26 август, страната ни е обявила неутралитет. Нито един български войник не се бие на Източния фронт. Твърдите, че ако не е бил СССР, границата ни е щяла да минава на 30 км. от Пловдив. Забравихте да кажете и на 90 км. от София. Записано е в член 1 на Парижкия мирен договор, че България трябва да бъде върната в границите към 1 януари 1941 г. България излиза с по-голяма територия - поправената историческа справедливост с връщането на Южна Добруджа", посочи Захариева.

Захариева констатира, че платените репарации към СССР надхвърлят двукратно репарациите към Гърция. "Ако не се бяха скарали Тито и Сталин, Пиринска Македония със сигурност щеше да е в границите на Югославия.

Сталин привиква Георги Димитров и Йосиф Тито в Москва и нарежда да започне македонизация на Пиринска Македония като първа точка от нейното присъединяване към Югославия. Разрив между Москва и Белград през 1948 г. слага край на тези намерения, заяви още тя.

Майк Помпео (американският държавен секретар – бел.ред.) е написал тази декларация, а вие като пудели сте се присъединили ... Нямате подготовка за външен министър и трябва да си подадете оставката”, подигра се накрая с първия ни дипломат Паунов, съпроводен от смеха на съпартийциите си. Това не е първият случай, когато от БСП искат оставката на Захариева заради въпросната декларация.

„Декларацията не е предложена от САЩ, а от Естония ... За мен е много жалко, че в България все още има спор за оценката за тези 45 години. Това е гавра с паметта на хилядите невинни убити без съд и присъда”, отвърна разгневената Захариева.

В нейна защита скочиха и депутати от ГЕРБ, които нападнаха водещия заседанието Кристиян Вигенин от БСП, че фаворизира съпартийците си в дебата. Соцдепутатите пък го упрекнаха, че оставил прекалено дълго време на Захариева да се изкаже. С тази разпра приключи и историческата дискусия, в която се превърна парламентарното питане към външния министър.

Депутатът от левицата Иван Ченчев пък похвали Вигенин за толерантното му поведение по водене на заседанието.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес