Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горанов отново атакува съдебната власт, твърдо против е увеличаване на щата и заплатите в ИВСС

17 юни 2016, 14:38 часа • 1032 прочитания

Финансовият министър Владислав Горанов за пореден път атакува съдебната власт с обвинения за липса на финансова дисциплина и съмнения за раздути щатове.

След като преди време Горанов заформи скандал със заплатите на магистратите, сега той се е огледал в Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), който с получените нови правомощия, настоява и за увеличаване на служителите.

От стенограмата на последното заседание на Министерския съвет става ясно, че Горанов е твърдо против увеличаване на администрацията на ИВСС, което е предвидено в проекта на Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Именно при приемането на проекта в Министерския съвет в сряда, Горанов изрично си е отбелязал параграфа, засягащ инспектората и иска от правосъдния министър Екатерина Захариева обяснения за увеличения щат, пише "Правен свят".

В момента според ЗСВ числеността на администрацията не може да надвишава два пъти и половина броя на инспекторите, включително и главния инспектор, които общо са 11. Промените обаче предвиждат администрацията да не надвишава 4 пъти инспекторите. Наскоро главният съдебен инспектор Теодора Точкова сподели, че по техни разчети са необходими още 63 бройки за служители – 19 в общата администрация и 44 експерти.

Горанов твърди, че не вижда аргументация за разрастването на администрацията. От стенограмата е видно, че Екатерина Захариева пък горещо защитава тези предложения за ИВСС, въпреки че в последните седмици Теодора Точкова остро критикуваше министерството, защото не прие предложените от нея корекции в проекта за ЗСВ и го обвини, че не е успяло да направи дори редакционен прочит на законопроекта.

Пред Горанов правосъдният министър е посочила петте нови правомощия на ИВСС и обяснила, че след като специализираната администрация се увеличи, няма как това да не стане и с общата, защото работата е свързана. След това обяснява на финансовия министър, че новите функции на инспектората са свързани и с повече дейности и за общата администрация.

"Например, проверките на декларациите, IT, поддържане на система. Това е максималната бройка по закон, тя е фиксирана", казва Захариева, като има предвид, че администрацията не може да надхвърля 4 пъти броя на инспекторите, но това не означава, че трябва да изпълни бройката.

Тук обаче Горанов репликира: "Моят опит при работата със съдебната власт е, че всичко, което им е опция по закон, го уплътняват, че даже и повече."

След забележка на Захариева, че това зависи от годишния бюджет.

"Този дебат не го води правосъдният министър, винаги е лош финансовият, затова всички такива "подобрения" в законите винаги много подозрително ги гледам от гледна точка на фискалната дисциплина", отговаря Горанов.

По време на дискусията Захариева припомня, че предложението на министерството е било за по-малко увеличение на служителите, но становището на ИВСС било добре аргументирало и се стигнало до тази бройка. Владислав Горанов обаче е непреклонен.

"Четох становището, не мога да го определя като толкова ясно аргументирано, колкото вие сте го приели, но добре – този дебат ще продължи в друг формат очевидно, защото не приемам, че досега нищо не се е вършило от инспектората и сега едва ли не трябва да се удвои администрацията, за да се реализират функциите. Но да видим.", казва финансовият министър.

Освен за щата на ИВСС, той се възпротивява и на заплащането на експертите там. В момента ЗСВ предвижда заплащането им да е равно на заплатата на един районен съдия. В новия законопроект обаче е предвидено, че заплатите им не трябва да са по-малки от тези на районните съдии и да не са по-големи от заплатата на окръжен съдия. По този повод Горанов казва, че не разбира как ще става определянето на заплатите и изразява опасение, че това може "да доведе до механично и автоматично увеличение на възнагражденията без особена добавена стойност."

През целия дебат премиерът Бойко Борисов запазва дистанция, като няколко пъти благодари на Екатерина Захариева за свършената работа, но в същото време не упреква и Горанов.

"Още веднъж благодаря, защото знам какви усилия струва да се направи този закон, да се съгласува, да се изговори, да се приеме, да се подкрепи от всичките звена. Аргументите на господин Горанов, разбира се, са правилни, защото имаме горчив опит, обикновено в края на годината, когато десетки милиони се искат повече, не милион или два. Така че, от тази гледна точка го разбирам и него", казва Борисов.

Докато правосъдният министър разяснява противоречията по законопроекта с Висшия съдебен съвет и изразеното изцяло отрицателно становище, премиерът пък показва, че изобщо не иска да бъде замесван в тези спорове.

"Моля ти се, не ни въвличай в тези спорове. Моля ти се!", казва Борисов.

Вицепремиерът Меглена Кунева заявява твърда подкрепа за законопроекта и обещава той да получи "енергична подкрепа" от Реформаторския блок, а не само от част от партиите в него, каквато вметка прави по време на разговорите Бойко Борисов. Кунева обаче поставя спорния въпрос с атестирането на инспекторите и дали то да се извършва главния инспектор, или от ВСС. Категоричната позиция на Екатерина Захариева е, че няма как съдебният инспектор да ги атестира, а това трябва да правят колегиите във ВСС.

След края на дискусията по ЗСВ, Министерският съвет приема и допълнителни разходи, като по бюджета на съдебната власт са отпуснати 200 000 лева на прокуратурата за доставка на микробуси с повишена проходимост. По този въпрос обаче финансовият министър не е имал забележки, въпреки че по думите на Борисов, "три дена си къса ризата, припада и се моли" относно отпуснати 3 милиона лева за стадиони в Русе, Варна и Горна Оряховица.

Припомняме, че в края на октомври миналата година от Висшия съдебен съвет заявиха, че не са съгласни с бюджета на Финансовото министерство за 2016 г.

"Очакваме този наш дебат за бюджета на съдебната власт да не е пререшен с този законопроект. И наистина да се осъзнае необходимостта, че, ако искаме да имаме една стабилна и правова държава трябва самите институции да спазват законите и особено тези, които те самите са създали". Това каза тогава представляващият ВСС Соня Найденова след извънредното заседание на ВСС, на което кадровиците в съдебната система обсъждаха проекта за бюджет на съдебната власт за 2016 г.

Знаете, с молба за становище, той бе изпратен на ВСС от Финансовото министерство. След около двучасови обсъждания, ВСС все решение, което изпрати на Министерски съвет, с категорична позиция.

Първо, че не е спазена бюджетната процедура, т.е. не са спазени сроковете за съгласуване, което отнело на ВСС възможността да направи изключително задълбочена и детайлна обосновка по предложенията за бюджета.

На второ място се изразява принципното и остро несъгласие с изготвения проект за финансовите параметри на бюджета на съдебната власт за 2016 г., - те се разминават с предложенията на ВСС от юли където той е за малко над 542 млн. лв., а МФ предлага приблизително 473 млн. лв.

ВСС изрази и своето категорично и ясно несъгласие с предвидената промяна, която се прави с преходните и заключителни разпоредби така, че най-ниската заплата за съдия, прокурор или следовател в системата да може да се определя всяка година с Закона за бюджета за следващата година.

„Смятаме, че по този начин, така предложената разпоредба на параграф 2 влиза в остро противоречие с разпоредбата на чл. 117 от конституцията, тъй като механизма на формиране на възнагражденията на магистратите е създаден именно, за да гарантира независимостта не само на бюджета на съдебната власт,а и на съдебната власт като цяло и по този начин да гарантира и независимо правораздаване”, обясни още  тогава Найденова.

В последният момент на 30.10.2015 г. Правителството реши да отпусне допълнително 45 милиона лева за съдебната власт в бюджета за 2016 г.

Тогавашният министър на правосъдието Христо Иванов отбеляза, че допълнителното финансиране на съдебната система от 45 милиона лева е постигнато след анонс, че през 2016 година ще се направят промени.

"Това е бюджет на реформата. За всички нас, които работим и имаме отношение към определянето на съдебната власт, това означава един кредит, който ние трябва да реализираме в рамките на тази година, да преструктурираме и човешкия и финансовия ресурс на системата, да има повече прозрачност и много по-голяма отчетност, така че този бюджет да бъде защитим", каза още той.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес