Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Герджиков: Върху президента Радев се оказва натиск от различни посоки

11 февруари 2017, 10:30 часа • 2690 прочитания

Върху президента Румен Радев се оказва натиск от различни посоки по „кадрови въпроси или Господ знае още какви“. Това заяви служебният премиер Огнян Герджиков.

Попитан дали политици са дръзвали да му дават наставления, той отговори: „Доколкото знам на него (Радев, бел. ред.) са се опитвали“. Без да конкретизира партия, Герджиков каза още: „Той е споделял, че е имал натиск от различни посоки. По кадрови въпроси или Господ знае още какви. Така или иначе, то е разбираемо донякъде. При мен, слава Богу, такива натиски не са оказвани. Аз министрите не съм си ги избирал и назначавал, това са негови номинации, той ги е избрал. От първия до последния. От мен до последния“.

Запитан защо служебното правителство смени половината областни управители, той обясни: „Защото не трябваше да сменяме всички… Има сигнали за опити за толериране на ГЕРБ. В такива случаи трябва да се сложи край на такива, които смятат, че тази власт им е дадена, за да помагат на партията, която ги е излъчила“. Въпреки това Герджиков отрече да е реваншистки настроен към управлението на Бойко Борисов.

Той отказа да конкретизира дали е наследил проблемна или уредена държава, защото „всяко изказване в единия или другия полюс е рисково. Истината е някъде по средата, а и положението ми на служебен премиер ме кара да пазя максималната неутралност, тъй като влизаме в предизборен период, добави в ефира на bTV служебният премиер.

Той изрази възмущение, че здравеопазването ни се е превърнало в бизнес. „Вън търговците от храма! Не може здравеопазването да е бизнес, това е престъпление към хората… Аз съм с разбиранията, че пазарната икономика трябва да бъде водеща, но, моля ви, пазарна икономика не в здравеопазване и не в образование. Това е противопоказно, защото превръщаме това нещо в търговия. Това е пагубно за държавата ни”, каза Герджиков. По думите му вземането на пръстов отпечатък е обидно за хората заради асоциацията с престъпник.

Проблемът с машинното гласуване се оказа сериозен, приза Герджиков. Има една приказка – dura lex sed lex – лош закон, но закон. Народното събрание прие закона за машинното гласуване. ЦИК имаше нагласата, че това може да не се приложи в едни извънредни парламентарни избори, каквито са сегашните. И затова тя изглежда проспа около два месеца, вместо да тръгне още в началото да обявява обществени поръчки. Искам да вметна – някой държави, се отказаха от машинното гласуване, тъй като се оказа не толкова надеждно, колкото смятаха, каза служебният премиер.

Проблем ще е, ако никой не кандидатства за обществената поръчка за доставка на машините, призна той. „Тогава ще се проведат изборите по старата система и най-вероятно ще има опит изборите да бъдат касирани. Тогава Конституционният съд по закон трябва да се произнесе окончателно. Той ще каже има ли нарушение или няма. И съответно дали тези избори трябва да бъдат касирани или не“, обясни професорът.

Той призна, че е гласувал на т. нар. референдум на Слави, тъй като е съвестен гласоподавател. „Следващият парламент трябва съответно да съобрази, ако резултатите са задължителни, директно да направи Изборния кодекс такъв, че да бъде въведено исканото според референдума. Без никакви отклонения по тази магистрала. Вече техническите подробности как точно – това са неща на законодателна инициатива. Ако резултатите от референдума не бъдат задължителни, тук вече има морално задължение, след като толкова гласоподаватели са си пуснали гласа. Дали е правилно или неправилно, дали е полезно или не е полезно, това не го коментирам“.

Интервюто е взето преди вчера Върховният административен съд (ВАС) да отмени решението на ЦИК за резултатите от референдума и да върне преписката за ново произнасяне. Според решението ЦИК неправилно е определил броя на участвалите в гласуването, защото са отчетени само броя на намерените в кутиите за гласуването пликове. Вместо това съдът отчита, че липсата на плик може да се дължи на различни причини. Броят на гласовете обаче отново не е достатъчен, за да може резултатите от допитването до народа да са задължителни за Народното събрание.

Помолен да коментира кой трябва да излъчи българския еврокомисар – служебното или редовното правителство, Герджиков каза, че това е труден за решение въпрос, но по личното му мнение кандидатът трябва да бъде излъчен в сравнително близко време. „От друга страна погледнато, това е едно политическо назначение, ние не сме политически кабинет. След това този хипотетично излъчен комисар към кои ще отиде. Към ЕНП, към либералите ли ще отиде, към ПЕС ли ще отиде? Всички това са много трудни за решение въпроси. Трябва да се търси компромисно решение“, допълни той.

Еврокомисарят трябва да бъде изявена експертна личност, силно позната в Брюксел, без партийна обвързаност, експерт, качествен, добави Герджиков и призна, че има няколко имена наум, но отказа да ги назове. Все пак посочи, че няма да е Гергана Паси, тъй като самата тя не иска, а Меглена Кунева „сама по себе си е добър вариант, но не казвам, че тя ще бъде“.

Запитан готов ли е да остане по-дълго на поста, той отговори: „Това, очевидно, няма как да зависи от мен. Веднъж като съм се хванал за хорото, ще трябва да го играя докрай, колкото и да е трудно. Макар че психически съм се настроил на 27 април да си тръгна оттук. Дали така ще се случи на 27 април не мога да кажа, но така ми се ще да бъде“.

Конкретно от президента Радев той е останал с добри впечатления и за него „той е много добър президент“. Герджиков каза още, че се надява да си тръгне от кабинета на премиера с чувство за изпълнен дълг.

 

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес