Аз поне не съм чула г-н Даниел Георгиев да подава заявление да напуска парламентарната група на ГЕРБ. В много кампании сме търпяли такива удари под кръста и вече не им обръщаме толкова внимание. Това каза бившият председател на Народното събрание Цецка Цачева.
На въпрос защо точно сега се внася четвърти вот за недоверие – за провала на правителството в сектор „Енергетика”, Цачева обясни, че още преди два месеца ГЕРБ е започнала да пита за състоянието на НЕК и да получи финансовия отчет на БЕХ. Преди почти два месеца лично икономическият и енергиен министър Драгомир Стойнев каза, че „ще получите тази информация, когато я получат всички български граждани”. Депутатите не са със статут на обикновени граждани и това е абсурдно – управляващите крият неудобни за тях факти в отчета на НЕК, категорична е Цачева.
Според Цачева вотът на недоверие, който трябва да се състои в петък, 23 май, не е с предизборна цел. С предизборна цел е говоренето за „Южен поток” от БСП, където ЕК вече ни заведе процедура, макар и не наказателна, посочи депутатът от ГЕРБ пред Нова телевизия.
На въпрос как Цачева интерпретира информацията, че 3 млрд. лева годишно НЕК е на червено, тя отговори, че по-добре да коментира „приятелят на икономическия министър г-н Антон Кутев”.
Ако в петък, 23 май, има дебат, разговорът ще е за цената на тока, за проекта „Белене”, за липсата на конкурс за седми блок на АЕЦ Козлодуй, за „Южен поток”, подчерта Цачева.
Отговорът на БСП
Тези, които нямат друга работа, сигурно ще присъстват. Решение на групата на Коалиция на България дали да присъства на вота на недоверие в петък, 23 май, няма. Не може и да се очаква, че когато сме в предизборна кампания, всички да сме на линия. Така червеният депутат Антон Кутев отговори дали всъщност ще има вот на недоверие в сутрешния блок на Нова телевизия.
По отношение на сектор „Енергетика” Кутев заяви, че всяка година е имало качване на цената на тока всяка година – примерно наполовина от исканото от ЕРП-тата. Тази година те пак искаха, но ние не го дадохме, каза Кутев. Тук беше зададен въпрос какво значи „не дадохме”, след като ДКЕВР трябва да е независим регулатор. Народният представител отговори, че БСП не дало с мерките в Закона за енергетика да поскъпва тока.
Кутев заяви, че не знае дали НЕК има дълг от 3 млрд. лева. Вместо това обаче изтъкна как с мерките на БСП били спестени 100 млн. лева на потребителите. Дори и да имало дълг на НЕК, той трябвало „да бъде представен” пред производителите, смята Кутев. За него трябвало да се намалят „огромните печалби” в сектор „Енергетика”. Кутев коментира факта, че много депутати имат интерес в зелената енергетика. Той заяви, че с новата такса върху ВЕИ-тата (само соларни и вятърни мощности) от 20% върху приходите им била стъпка в правилната стъпка. Припомняме, че предишната такава такса по времето на ГЕРБ беше обявена за противозаконна от съда.
На въпрос как тълкува процедурата на ЕК за „Южен поток” и ЕРП-тата, Кутев каза, че управляващите са в диалог с ЕК, както и други предишни правителства. Според депутата „нямало дисонанс” в отношението с Брюксел. Народният представител заяви, че ЕК можела да се съмнява, че атаката срещу ЕРП-тата е политическа, но не го била казала в прав текст.
Кутев завърши анализа си, че в енергийната система имало големи резерви и можело да се разпределят към гражданите с помощта на държавата. Тук беше опонирано, че мирише не на пазарна икономика и Кутев отвърна, че така било в САЩ, Швейцария и къде ли не.