Прокуратурата да има право да завежда дела за разваляне на всякакви сделки, включително и между частни лица. Това ще става, ако има заплаха за националната сигурност, ако произходът на средства е неясен или със сделката се накърнява общественият интерес.
На прокурорите ще се даде право и за разследване на физически лица, свързани със спорна сделка. В изключителни случаи главният прокурор може да спре финансова операция или сделка с имущество, както и действията, свързани с тях, за срок до 3 работни дни. Такива промени в Гражданскопроцесуалния и Наказателнопроцесуалния кодекс са изготвени и ще бъдат внесени до дни от ГЕРБ в парламента.
Текстовете имат за цел да спрат разграбването на активи от Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщава "24 часа". Конкретният повод е обявената продажба на "Виваком", военните заводи "Дунарит" и "Авионамс" на мултиплексите НУРТС и "Фърст диджитал" и на агенция "Гарб". Компаниите са купени с кредити от КТБ, а във вторник (24 март) стана ясно, че мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев ги е продал на офшорката LIC33. Пиер Луврие, белгиец с руски паспорт и представящ се за собственик на LIC33, обяви, че е купил шестте компании за 1 евро и ангажимент да плати задължения за 900 млн. евро.
В петък (27 март) премиерът Бойко Борисов заяви, че текстовете вече са изготвени след среща в четвъртък (26 март) с главния прокурор Сотир Цацаров. Също в петък, от трибуната на Народното събрание, Реформаторският блок официално поиска отговорните органи и най-вече ДАНС и прокуратурата да се задействат, защото става въпрос за заплаха за националната сигурност.