Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ с първи коментар за изводите от доклада на ЕК за България

30 септември 2020, 16:19 часа • 3842 прочитания

Председателят на групата на ГЕРБ Даниела Дариткова коментира доклада на Европейската комисия за върховенството на закона в България. Тя изтъкна, че правителството потвърждава поетия ангажимент да гарантира върховенството на правото и закона и участва активно в диалога за него.

От своя страна Десислава Атанасова пък обяви, че докладът дава оценка не само на българското правителство, но и на цялата държава. "Той е обективен, коректен, отчита постигнатите резултати", отбеляза тя и изтъкна, че една от основните теми в документа е противодействието на корупцията.

"ЕК акцентира, че има много добро сътрудничество между българската държава, правителството и Народното събрание, което чрез своя председател Цвета Караянчева изпрати писмо до Венецианската комисия, че се подготвят промени в конституцията, които да гарантират на българските граждани, че ще има още по-голяма независимост в съдебната система", коментира тя.

"Отново се подчертава, че има добро взаимодействие между органите на съдебната и изпълнителната власт по отношение на корупцията и че се преследват лица, които заемат висши държавни длъжности. За първи път са повдигнати обвинения и наложени мерки за неотклонение на действащи политици, министри, зам.-министри. Отбелязано е също, че много добре работи и функционира КПКОНПИ и само до 2019 г. е запорирано имущество на стойност 3 милиарда лева", заяви още Дариткова.

Евродепутатът Емил Радев отбеляза, че най-после ЕК дава доклад за върховенството на закона за всяка държава-членка. "Да, може би след днешното представяне на тези доклади, много от държавите-членки няма да са доволни. Но докладът е обективен, докладът за България е положителен, но има елементи, които показват някои недостатъци на системите, но и начините, по които те могат да се коригират", заяви той.

Според евродепутата Емил Радев е налице положителна оценка на ЕК за работата на главния прокурор и ползотворно сътрудничество с международните правови институции. "В контекста за сътрудничество с ЕК са разработени и промени в конституцията на България, които се стиковат с Венецианската комисия и ГРЕКО", посочи той.

На журналистически въпрос дали ГЕРБ отчитат написаното в доклада за безконтролната роля на главния прокурор, управляващите на практика не отговориха, а само обясниха, че докладът не бил за партийна употреба, а чрез него БСП се опитвали да решат вътрешните си проблеми.

Радев изтъкна, че ЕК отбелязва и факта, че България гарантира правата и свободите на свободното слово. Има критика обаче, че не всички медии са с ясни собственици като препоръката е този факт да се изчисти и да станат ясни кои са те.

"Оценката за България е положителна и ние трябва да следваме рамката на ЕК за върховенството на закона", заяви в заключение Емил Радев.

За България все още важи механизмът за сътрудничество и проверка и предстои все още работа, която правителството трябва да свърши, преди той да бъде вдигнат, заяви заместник-председателят на Европейската комисия за ценностите и прозрачността Вера Йоурова, но според Емил Радев се чака формално решение.

„За съжаление сме доста вързани по този механизъм с Румъния, а Румъния не е изпълнила препоръките от последните няколко доклада и не е готова за свалянето на този механизъм. За България няма нови процедури, няма да има доклади, но трябва да се вземе формално решение“, обясни той.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес