ГЕРБ ще номинира за конституционен съдия от квотата на Народното събрание бившия омбудсман Константин Пенчев. Това заяви пред журналисти в парламента председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Той уточни, че вчера на заседание на парламентарната група са обсъдили името на Пенчев. „Смятаме, че това е един достоен човек. Цялата парламентарна група застава зад неговата номинация. Когато започне процедурата по съответното внасяне на документите за съответните кандидати, ние ще внесем това предложение”, добави той, цитиран от "Фокус".
Цветанов посочи, че единственото обсъждано име за конституционен съдия е било това на Пенчев, разговори са водени и с него като той е дал съгласието си, а номинацията му е съгласувана и с лидера на ГЕРБ.
Цветанов обясни, че ще разговарят за номинацията на Пенчев и с другите политически формации. „Затова ще изчакаме с внасянето на предложението”, поясни Цветанов.
Той отрече номинацията на Константин Пенчев за конституционен съдия да има общо с избора на Мая Манолова за омбудсман. „Няма никакви такива сценарии, договорки, сделки”, уточни председателят на ПГ на ГЕРБ и разясни, че в чисто морален аспект, Константин Пенчев е достоен юрист, който спокойно може да бъде конституционен съдия на България. „Смятам, че дори в морален план трябва да имаме консолидация на групата и тя беше спонтанно изразена с одобрението, което беше от колегите депутати”, коментира той.
На въпрос кога се очаква да се стигне до избор, Цветанов сподели, че очаква да се случи преди местните избори.
За издигането на Пенчев се заговори още през юли, след като той не бе подкрепен за втори мандат като омбудсман. След броени седмици изтичат мандатите на четирима конституционни съдии – Димитър Токушев, Пламен Киров, Благовест Пунев и Красен Стойчев.
В последните дни се носеха слухове, че номинирането на Константин Пенчев, който е бивш председател на Върховния административен съд, най-вероятно ще е за сметка на един от двамата бъдещи конституционни съдии, които има право да излъчи президентът Росен Плевнелиев. Преди повече от месец стана ясно, че бившият премиер и настоящ адвокат Филип Димитров и юридическият секретар на държавния глава и преподавател по право доц. Кристиан Таков са фаворитите на Плевнелиев.
Управляващите обсъждали вариант, при който Плевнелиев се отказва от кандидатурата на един от двамата си първоначални фаворита. На мястото на единия президентът щял да номинира Екатерина Михайлова или Константин Пенчев. Ако Михайлова влезе в КС от квотата на държавния глава, то Пенчев щял да бъде номиниран от управляващото мнозинство в парламента, още повече, че Реформаторите издигнаха кандидатурата му за втори мандат като национален омбудсман. Около кандидатурата на Михайлова също имало въпросителни, които будели известни притеснения у мнозинството, които се опасявали, че може да се направи аналогия със скандала около Венета Марковска през 2012 г. Бившата съдийка от ВАС не стана конституционен съдия заради серия скандали с мъжа, с когото живеела на семейни начала. В случая с Екатерина Михайлова става въпрос за нейния брат. В началото на века, при управлението на кабинета на Иван Костов, братът на Екатерина Михайлова е принуден да напусне след серия от скандали държавната по това време ДЗИ. Малко след оттеглянето на Борислав Михайлов голяма част от дружествата, в управата на които е участвал, са приватизирани. До напускането на Михайлов се стига след действия на прокуратурата, ръководена по това време от Никола Филчев.
Очакванията са за член на КС от квотата на съдебната власт да бъде излъчен съдията от ВКС Борислав Белазелков, който в момента е председател на Управителния съвет на Съюза на съдиите в България. Другите две имена са на заместник-председателя на ВКС Павлина Панова и на съдията от Търговската колегия на ВКС Росица Ковачева, която е съпруга на бившия конституционен съдия и настоящ председател на Съюза на юристите Владислав Славов. Синът на Славов е депутатът от Реформаторския блок Петър Славов.